@idrisemen

'Barış sürecinde yeni bir dönemece girildi'

'Barış sürecinde yeni bir dönemece girildi'
'Barış sürecinde yeni bir dönemece girildi'
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi
İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Tarihi Diyarbakır buluşmasını değerlendiren Radikal yazarları, barış sürecinin yeni bir dönemece girdiği yorumunda birleşti. İşte görüşler:
Eyüp Can: Diyarbakır’da sadece 300’ün üzerinde insanın nikâh töreni olmadı bence. Bütün Türkiye ’yi ve Ortadoğu coğrafyasını kapsayacak bir süreç başladı,Türklerle Kürtlerin nikâhı tazelendi. Şivan Perwer’le Tatlıses’in düeti iki büyük sanatçıyı bir araya getirirken, Türkçeyle Kürtçenin bu coğrafyadaki düeti oldu. Bugünü (dün) geçen yıl Newroz’da başlayan tarihi açılım sürecinin taçlanması olarak görüyorum. Hem duygusal, hem tarihi hem siyasi taçlanması. Küçük hesaplarla taktik hamlelerle bu tarihi adımın gölgelenmemesi gerekiyor. Başbakan adeta yeni bir balkon konuşması havasında verdi mesajlarını. Mesajın hem AK Parti hem diğer kesimlere ulaşması gerekiyor. Bu tarihi nikâhın gereklerini de hep beraber, iktidarı, muhalefeti yerine getirdiğimiz günlere gitmeyi ümit ediyorum.
Oral Çalışlar : Barış sürecinin başarıyla yürüdüğünü kabul ettiğimiz şu koşullarda Diyarbakır’da çözüme destek veren bir hava yaratılması bekleniyordu. Beklediğimiz gibi oldu. Başbakan’ın konuşması içeriği itibariyle çok anlamlı ve değerli. Umarım bu havanın ışığında Türkiye daha cesur demokratikleşme adımları atar, umarım anadille ilgili engeller bir an önce kalkar. Türkiye’nin barışı sağlayarak enerjisini yükselteceği bir kere daha ortaya çıkıyor.
Orhan Kemal Cengiz: Barış süreci bir süredir kenara bırakılmıştı, bunun önemsendiği anlamında önemli bir mesaj verildi. PKK ’ya açık bir mesaj verdi, “Burada tek bir parti olamaz” diyerek demokratik özerkliğe bir gönderme yaptı, ‘O hayal gerçekleştirilemez’ dedi. Aftan söz etmesi önemli. İlk defa hükümetin, Erdoğan’ın proaktif bir tavır aldığını düşünüyorum. Daha önce Öcalan’ın hamlelerine yanıt şeklinde geliyordu. Burada bir adım önüne geçti, deyim yerindeyse Öcalan’dan rol kaptı.
Mete Çubukçu: Diyarbakır’daki buluşma birçok konuda normalleşme açısından önemli. Özellikle semboller üzerindeki tabuların kırılması konusunda bir dönemeç. Başbakan’ın mesajından sürecin devam edeceği, bundan geri dönüşün olmadığı ve bu siyaseti devam ettireceği görülüyor. Bunu yaparken de BDP ’yle ilgili soru işaretlerinin de devam ettiği anlaşılıyor. Başbakan’ın da bundan sonraki süreçte bölgeye daha fazla yükleneceğini söyleyebiliriz.
Koray Çalışkan: Başbakan konuşmasında “Cezaevleri boşalacak, gençler dağdan inecek” dedi. Bu söylem süreçle ilgili yeni adımlar atılacağının işaretidir. Ancak benim bu adımlara yönelik şüphelerim var. Çünkü önemli olan bu adımların hangi perspektiften atılacağıdır. Bunu da önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz.