'Barış sürecinin ilk adımı oğlum olsun'

'Barış sürecinin ilk adımı oğlum olsun'
'Barış sürecinin ilk adımı oğlum olsun'
PKK'nın elinde bulunan uzman çavuş Zihni Koç'un babası oğlunun artık serbest bırakılmasını isteyerek, "Barışın ilk adımı oğlum olsun" dedi.
Haber: ENİS TAYMAN - enis.tayman@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - PKK’nın 9 Temmuz 2011’den bu yana elinde tuttuğu uzman çavuş Zihni Koç’un babası “barışın ilk adımı oğlum olsun” dedi. Seyfettin Koç, Radikal’e yaptığı açıklamada, “Oğlumdan halen haber almış değilim. Bir kere kameraya çektiler. Onun dışında hâlâ bir haber yok. Çaldığım bütün kapılardan geri döndüm. Madem barış olacak; o zaman önce oğlumu ve birlikte esir tuttukları gençleri asker, polisleri versinler” diye konuştu

Uzman çavuş Zihni Koç, 9 Temmuz 2011’de astsubay Abdullah Söpçeler ve sağlık memuru Turhan Uz ile birlikte Diyarbakır’ın ilçesi Lice’de PKK tarafından kaçırıldı. Uz daha sonra serbest bırakıldı ama PKK 12 Ağustos’ta Muş Valiliği’nde kaymakam adayı olarak çalışan Kenan Erenoğlu’nu Diyarbakır’dan, 10 Eylül 2011’de polis Nadir Özgen’i Van’ın Çatak ilçesinden 1 Ekim 2011’de ise bir başka uzman çavuş Kemal Ekinci’yi, Şırnak Merkez’den kaçırdı. Örgüt, yaşadıklarını ispat etmek için elinde tuttuğu kamu görevlilerini ikişer kez Roj TV’ye çıkarıp konuşturdu. Ancak son olarak 8 Nisan 2011’de görüntülerinin yayınlanmasının ardından söz konusu kamu görevlilerinden bir daha haber alınamadı.


UMUDUNU HİÇ KAYBETMEDİ

Aileler arasında yalnızca Zihni Koç’un babası Veysel Koç pes etmedi. Oğlunun kaçırıldığı günden bu yana hiç boş durmadı. Oğlu için çalmadık kapı bırakmayan baba Koç, aralarında İdris Naim Şahin ve İsmet Yılmaz’ın da bulunduğu iki bakan ve AKP , CHP ve BDP ’li 30’a yakın milletvekili ile görüştü. İHD’ye başvurdu. Hatta KESK ve Hacıbektaş Vakfı gibi konuyla alakası bulunmayan sivil toplum örgütlerinin de kapısını çaldı. Ancak çaldığı tüm kapılardan eli boş döndü. Kendi ifadesiyle siyasiler kendisini “dinlemekten başka bir şey yapmadı”. Ama o umudunu hiç kaybetmedi.


‘İLK ADIM OĞLUM OLSUN’

 

Veysel Koç şimdi de iki milletvekilinin İmralı Adası’nda Abdullah Öcalan ile görüşmesinin ardından yeşeren ateşkes umuduna bel bağladı. Halen gelini ve iki torunu ile birlikte Amasya’da yaşayan Koç, Radikal’e yaptığı açıklamada; “Oğlumdan hâlâ bir haber almış değilim. Çaldığım bütün kapılardan geri döndüm. Televizyonda, gazetelerde barış olacak mı diye tartışılıyor. Madem barış olacak; o zaman önce oğlumu ve birlikte esir tuttukları gençleri asker, polisleri versinler. Barışın süreci varsa ilk adımı oğlum olsun, diğer esir tutulanlar olsun” diye konuştu. İki torunundan 13 yaşındaki Ali Can’ın babasının durumunu bilmesine karşın, 6 yaşındaki Hasan Hüseyin’e henüz anlatmadıklarını da belirten Veysel Koç, ilgisizlikten de yakınıyor ve “Kurban bayramında bir albay bayramlaşma maksadıyla geldi hatırımızı sordu. Onun dışında kapımızı çalan yok” dedi.


‘HER GÜN ŞEHİT CENAZESİYLE VATAN SAĞ OLMAZ’

Baba Koç, İstanbul’da bulunduğu sırada Radikal’e verdiği röportajda, “Her gün şehit cenazesi gelmeyle vatan sağ olmaz. Orada o aile ağlıyor, burada bu aile ağlıyor. Siyasetçiler de buradan çıkar sağlıyor. Devletten bir kişi bile gelip haber vermez mi? Halimizi hatırımızı bile sormuyorlar. Bir eksik var mı sormuyorlar. Moralimizi sormuyorlar…” demiş ve sorunun bitmesi konusunda tüm kesimler gibi Kürt tarafına da büyük görev düştüğünü ifade etmişti