'Barış Treni' heyetine Kırıkkale'de saldırı girişimi

'Barış Treni' heyetine Kırıkkale'de saldırı girişimi
'Barış Treni' heyetine Kırıkkale'de saldırı girişimi
'Çözüm sürecine' sivil toplum desteği sağlamak amacıyla düzenlenen etkinlik kapsamında 10 ili gezerek Diyarbakır'a gidecek 'Barış Treni'nin Kırıkkale durağında olaylar çıktı. Gösteri yapan bir grup, masaları devirerek, kırmak istedi.

RADİKAL - 'Barış Treni' heyetinin Kırıkkale durağında olaylar çıktı. Tren istasyonundaki karşılama sonrası Cumhuriyet Meydanı'nda davul-zurna eşliğinde halay çekilirken, kurulan çadırda çözüm sürecine yönelik imza kampanyası başlatıldı. Bu sırada gelen MHP 'li ve Ülkü Ocakları üyeleri, 'Apo'ya hiç kimse sahip çıkamaz' diyerek çadırı ve içindeki masaları devirerek kırmak istedi. Polis gruba engel olurken Atatürk Anıtı önünde Türk bayrağı açan Abdurrahman Keskin polis tarafından gözaltına alınınca gerginlik tırmandı.

Grup, arkadaşlarının gözaltına alınmasını protesto ederken olay yerine gelen MHP İl Başkanı Erdal Baloğlu yaptığı açıklamada, "Ülkemizde Türk bayrağını açan gözaltına alınıyorsa, bizim söyleyecek hiçbir şeyimiz kalmamıştır. Ama herkes şundan emin olsun ki, bayrağımız hiçbir zaman yere düşmeyecektir. Türk milliyetçileri bu bayrağı kanının son damlasına kadar savunacaktır" dedi.

Ülkü Ocakları Başkanı Serkan Tunçbilek da yaptığı açıklamada, "Kırıkkale, Türkiye'nin en çok şehit vermiş vilayetidir. O imzayı orada verdirmeyiz" diye konuştu.

Bir süre sonra serbest bırakılan Abdurrahman Keskin, elindeki bayrakla meydana doğru yürüyerek tepkisini devam ettirdi. 

VALİ: KÜÇÜK OLAYLAR OLDU

Olaylar sonrasında basın mensuplarına açıklamada bulunan Kırıkkale Valisi Ali Kolat, "Diyarbakır'a giden Barış Treni çeşitli illerden geçerek bazı illerde panel düzenleyerek ağaç dikiyorlar. 'Kırıkkale'de ufak bir etkinlik yapabilirsiniz' dedik. Küçük olaylar oldu. Seçim süreci olunca herkes fırsatı, ortamı değerlendirmek istiyor. Bazı gruplar protesto etti. Bu süreci destekleyen var, desteklemeyen var. Ama bütün amacımız; kardeşlik, birlik, huzur ve güvenlik içerisinde barış ortamının sağlanması ve sürdürülmesidir" dedi.'Barışa Bak Platformu' sözcüsü

Cengiz Algan Kırıkkale Garı'nda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, çalışmalarının gayet iyi devam ettiğini belirterek, Kırıkkale'nin dördüncü durakları olduğunu söyledi.
DHA-Erhan GÖĞEM


  http://www.radikal.com.tr/131423513142352

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  MHP'NİN ÜLKÜCÜLERİ NEDEN SALDIRIYOR? - m.rozbilen

  Ellerinde kürt ve aydın düşmanlığından başka sermayesi olmayanın bu ülkeye verecek olumlu bir katkısı yoktur. Ülkenin kalkınması, huzur ve refahı için bir projeleri yok. Sabah akşam Kürt düşmanlığı ile yatıp kalkıyorlar. Bu ise gerilim ve çatışma sebebi olmaktadır. Vatanseverlik bu mu? Irkçılık geçerli akçe olsa dünyadan silinip süpürülmezdi. En son Türkleri de rencide eden ve sözüm ona Türkler adına hareket ettiklerini söyleyen bir azınlık, halkları birbirine düşürmekten başka sermayeleri yok anlaşılan. Bırakın da farklılıklarımızla ama birlikte kardeşçe huzur içinde yaşayalım? Ne eksilir sizden?

  necip milletimiz - ex nihilo

  barış trenine saldırır sandığa gidince barış trenlerine binen hükümetin trenine biner, hükümetin treninden iner ülkücü kervanına katılır, referandum da yetmez ama evet der tekrar hükümetin trenine biner, hükümette barış trenine tekrar biner... benim kafam almıyo bu işi bilen birisi yardımcı olsun: bu kırıkkale (orta anadolunun çoğu gibi) seçimlerde ak partiye yüksek oranda oy veren bir şehir değil mi? ak partide barış trenini savunmuyor mu? şimdi bu protestoları yapmak yerine ak partiye oy vermemek daha tutarlı olmaz mı? yok oy veriyorsan ne diye bağırıp ne diye çağırıyorsun be adam? ben necip milletimizi anlamadım gitti!