'Barış Yürüyüşü' sayıya takıldı

Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle Şemdinli'deki 'Barış Yürüyüşü'ne, 'katılımcılar 500 kişiyi aştığı için' izin verilmedi.

HAKKÂRİ - Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle Şemdinli'de yapılmak istenen 'Barış Yürüyüşü'ne izin verilmedi.
İnsan Hakları Derneği'nin (İHD) öncülüğünde düzenlenen etkinlik için sıkı önlem alan güvenlik güçleri, il dışından gelenleri Yüksekova ve Şemdinli yol ayrımı olan Yeniköprü Mevkii'nde durdurdu. Hakkâri yönünden gitmek isteyenlere Depin Mevkii'nden geçiş izni verilmedi. Yüksekova'dan giden grup ise Şemdinli'ye 20 kilometre uzaklıkta bulunan Durak Karakolu Mevkii'nde durudurulup ilçeye gidişleri engellendi. Valiliğin, insan sayısının 500'den fazla olması nedeniyle etkinliği 'miting' olarak değerlendirdiği ve 48 saat öncesinden haber verilmediği için izin vermediği öğrenildi.
Yüksekova Belediye Başkanı M.Salih Yıldız, valiliğin kararına tepki gösterdi. Şemdinli'ye girişlerine izin verilmeyen ve Yüksekova'da bekleyen bir grup, ilçe merkezinde basın açıklaması yaparak dağıldı. Hakkâri merkezinde de bir grup Belediye binası önünde kısa süreli oturma eylemi yaptı ve olaysız dağıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7657227657220

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.