'Barış Zinciri' eylemlerine polisten müdahale

'Barış Zinciri' eylemlerine polisten müdahale
'Barış Zinciri' eylemlerine polisten müdahale
İstanbul'da 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle düzenlenen 'Barış Zinciri' eylemlerine polis müdahale etti.

1 Eylül Dünya Barış Günü etkinlikleri kapsamında İstiklal Caddesi'nde yüzlerce kişi "barış" için insan zinciri oluşturdu.

Eylem yapanlara İstiklal Caddesi'nden geçenler alkışlarla destek verdi. Polis ise İstiklal Caddesi'nin Taksim Meydanı girişine barikat kurarak geçişlere için vermedi.

DOLMABAHÇE'DE GERGİNLİK 

1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle oluşturulan barış zincirine katılmak isteyenler Dolmabahçe'ye geldi. Polis ilk gelen LGBT'li gruba izin vermedi. Bunun üzerine grup üyeleri uzaklaştı. Daha sonra gelen gruba ise polis Beşiktaş'taki Başbakanlık ofisine doğru zincir kurmasına izin vermedi.

Bunun üzerine gruptakiler Kabataş'a doğru zincir oluşturdu. Zincire katılanların beyaz ağırlıklı elbiseler giydiği görüldü. Bir süre sonra CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu da gelerek zincire katılmak istedi. Bu sırada çevik kuvvet ekipleri talimat üzerine geldi.

Kasklarını giyen polisler Tanrıkulu'nun da aralarında bulunduğu grubu önlerine katarak sürükledi. Bu sırada küçük çaplı arbede yaşandı. Tanrıkulu polis şefiyle tartışarak müdahalenin kanunsuz olduğunu öne sürdü. Sinirli olduğu görülen Tanrıkulu'nu zincire katılan vatandaşlar sakinleştirmeye çalıştı. Yaşanan yaklaşık 10 dakikalık tartışmanın ardından polis Kabataş'a doğru zincir kurulmasına izin verdi. Zincire katılanlara trafikteki sürücülerde alkışlarla destek verdi. Zincirdekiler de "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganları attı.

Yaklaşık yarım saat süren eylemin ardından gruptakiler dağıldı.

Gezi Parkı kapatıldı

 

TÜNEL'DE TOPLANDILAR1 Eylül Dünya Barış günü nedeniyle İstiklal Caddesi Tünel Meydanı’nda toplanan bir grup, el ele tutuşarak barış işareti yaptı.

Polisin, Taksim Meydanı’nda toplanmak isteyenlere izin vermemesi üzerine dağılan bir grup, Galatasaray’a geldi. Burada polis tarafından kalkanlarla Yeni Çarşı Caddesi’ne itilen grup, daha sonra polisin çekilmesiyle Meşrutiyet Caddesi’nden yürüyerek Tünel Meydanı’na geldi. Polisin müdahale etmediği grup sık sık, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Barışa barışa kazanacağız” sloganları attı. Tünel Meydanı’nda ele ele tutuşarak barış işareti yapan eylemciler, buradan tekrar Galatasaray’a yürüdü. Polis tarafından önü kesilerek meydana yürümelerine izin verilmeyen grup, bir süre sonra dağıldı.

BARIŞ İÇİN RESİM YAPIP, KÖPÜK UÇURDULAR 
Öte yandan kendilerine ‘Direnç-iz’ adını veren bir grup sanatçı, Galatasaray Lisesi önünde, barış için resim yaptı. Bir süre polisle gerginlik yaşayan ressamlar, resimleri tamamladıktan sonra dağıldılar. Sabunlu suyla yaptığı köpükleri bir çubuğu bağlı iple uçurarak gösteri yapan bir kişi de çevredekilerin ilgi odağı oldu.

KADIKÖY'DE BOĞA-YOĞURTÇU PARKI ARASINDA ZİNCİR
Kadıköy Yoğurtçu Parkı önünde de insan zinciri oluşturuldu.

Zincire katılanlar ellerindeki "Barış İçin El Ele" yazılı bayraklarla "Barış hemen şimdi", "Barış için el ele" sloganları attı. Yoldan geçen araçlar da insan zincirine korna çalarak destek verdi. Eyleme çocuklarıyla katılanlar, çocuklarının geleceği için barış istediklerini vurgularken, zincirde yer alan çocuklar da barış taleplerini dile getirdi. Bir başka zincir de Kadıköy'deki Boğa Heykeli önünde başlatıldı. Çok sayıda kişinin katıldığı zincir, Yoğurtçu Parkı'na doğru uzadı.

SİVİL POLİSLERDEN 'SİVİL BARİKAT'

Cihangir'de sivil polis barış günü eylemcilerine 'sivil barikat' kurdu. Cihangir'de 1 Eylül Dünya Barış Günü için sokağa çıkanlara sivil polis barikat kurdu, eylemciler ayrılmaynca polis sokağı terk etti.

ANTALYA'DA OLAYSIZ EYLEM
Antalya’da da Konyaaltı Kent Meydanı'nda toplanan yaklaşık 200 kişi, ele ele tutuşarak oluşturdukları insan zinciriyle bir süre sahilde yürüyüş yaptı.

Kendilerine 'Konyaaltı Çapulcu Meclisi' adını veren grup, saat 13.00'de 'Savaşa Hayır' pankartı açarak eylemlerine başladı. Aralarında çocukların da olduğu yaklaşık 200 kişilik grup, önce Konyaaltı Sahili'ne doğru yürüyüşe geçti. El ele tutuşarak yaklaşık 500 metre yürüyen grup, daha sonra tekrar Kent Meydanı'nda toplandı.

Kent Meydanı'nda toplanan grup adına basın açıklamasını Tülin Topçu yaptı. Savaşların kirli tarihinin ve vahşetin bugün de devam ettiğini söyleyen Topçu şöyle konuştu:

"ABD'nin başını çektiği dünya egemenleri, enerji kaynaklarına ve yollarına hakim olma hırsını ve saldırganlıklarını, özgürlük ve demokrasi sözcüklerinin arkasına gizleyerek yapıyor. Irak, Libya ve Afganistan'dan sonra bugün de Suriye üzerinden devam ediyor. Suriye'nin kaderinin Suriye halklarının elinden alınmaya çalışıldığı bu süreçte, AKP ise emperyalist müdahalenin taşeronluğunu yapıyor. Türkiye emperyalist müdahalenin maşası değil, barış ve huzurun savunucusu ve mücadelecisi haline gelmelidir."

Açıklamanın ardından bir süre daha insan zinciri halinde bekleyen grup, olaysız dağıldı. (dha)


    http://www.radikal.com.tr/114876711487679

    YORUMLAR
    (9 Yorum Yapıldı)
    Tüm Yorumları Gör

    . - karlıkayın

    sanırım üzülerek ve umutsuzca,sağlıklı bir düzende yaşamadığımızı artık kabul ettirmem gerekiyor kendime.çözüm? akıl..yani daha çok var

    Baris günü ve AKP fasizmi - Ari Zerdüst

    Sahte islamci fasizm; ne baristan anlar, nede baris gününden.Cünkü barisi anlamaya basladgindan itibaren bitecegini biliyor da ondan.Fasizm hakin, adaletin,özgürlügün ve emegin inkaridir.Türkiye tarihinde bu topraklarda fasizmi en iyi uyguluyan AKP dir.Cünkü 12 eylül fasizmin en iyi yetistiricileri bu partinin catisi altinda birlesmis bulunuyor.Ulus-devlet dinciligini,sahte islam dinciligiyle sahsinda harmanlayip uygulayandir. Bu zihniyetin baristan, hak ve adaleten yana karar kilmasi doganin tabiatina aykiridir. Böylesi cok önemli bir günde barisi haykiran topluma saldirmasi da bu nedenledir.

    Yiğit Bulut... - cenkay

    Boşbakanın jöleli boşdanışmanı bizzat kullandığı araçla trafik kazası yapıyor. Olayı örtbas etmeye çalışıp polis falan çağırılmasına fırsat vermeden olay yerinde arazi oluyor. Görgü tanıkları alkollü olduğunu söylüyorlar fakat bulabilirsen alkol kontrolu yaptır ağaya. Hadi bakalım, biz alkollü araç kullanınca ehliyeti kapıyorlar, konu jöleli olunca hakkıdır hakka tapan milletimin istiklal... http://birgun.net/haber/joleli-kaza-yapti-mahalleliyi-sucladi-3257.html

    Barışa bile tahammülü olmayan sahte demokratlar - dilek13

    Barış zincirine karşı her yerde polis zinciri. Kadın haklarına, öğrenci, işçi haklarına doğaya, insanlara hiç bir saygısı olmayanların barışa saygısı olur mu? Evet burası Türkiye, iktidar partisi AKP, başbakanı R.T. Erdoğan. Bu başbakan Suriye de Esata, Mısır da Sisi ye demokrasi dersi vermeye kalkıyor ama kendi ülkesinde yapılan en basit demokratik haklara, barış mitingine bile tahammül edemiyor. Bu başbakan Mısır da keskin nişancılar tarafından vurulan Esmaya ağıt yakıyor ama kendi ülkesinde dünyanın gözü önünde Ethem Sarısülük’ü vuran, Eskişehir’in bir karanlık sokağında Ali İsmail Korkmaz’ı tekmelerle, sopalarla öldüren polislere başarı methiyeleri düzüyor. Bu başbakan Esma’nın babasına ait olan mektubu okuyor ama Ethemin, Ali İsmailin anne ve baba acısını duymuyor. Esma’yı öldüren ile Uğur Kaymaz’ı, Ethem Sarısülük’ü, Ali İsmaili öldüren katiller arasında hiçbir fark yok. Bunu görebilmek, bunları söyleyebilmek her şeyden önce insan olmayı, insanları dil, din, ırk, öteki gözetmeden sevmeyi gerektirir. Sevsinler sizin demokrasi anlayışınızı, dünya bu anlayışınıza gülmeye devam ediyor.

    Gösteri ve toplantı kanunu - Pe@ce

    Hani yakın bir zamanda gerçekleştirilen Rabia protestosunda bana "gösteri ve toplantı kanunu"nu anlatan bir okurumuz vardı; değerli okurumuz gelsin de aynı kanunun artık hangi maddesine dayanılarak bu keyfi park kapatma, alan yasaklamalar mümkün kılınıyorsa bir de onları anlatsın, hatta onunla da kalmasın darbe Anayasa'sında bile kanunla güvence altına alınmış temel hak ve özgürlükler bağlamında bu yasaklamaları bir yorumlasın. Biz dinlemeye hazırız; artık bunun savulacak bir yanı kaldıysa tabi!

    DÜŞÜNÜN Kİ - pispor

    Bu devletin bu hükümetin barışa bile tahamülü yoksa hükümetin başbakanın kalkıpta barıştan kardeşlikten çözümden dem vurması tamamen mesnetsiz ve yalan iki yüzlülüktür

    daha - düş-ün bulur-sun

    Mursi sanki daha iyimiş gibi görünmeye başladı .