Barışa coşkulu karşılama

Barışa coşkulu karşılama
Barışa coşkulu karşılama
Abdullah Öcalan'ın 'Silahlar sussun' mesajı verdiği Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarında büyük bir coşku vardı. Yüz binlerce kişi 'yeni dönemi' halay ve zılgıtlarla karşıladı.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

İmralı görüşmelerinin ardından Öcalan’ın PKK ’ya ‘silahların susması ‘ çağrısı yaparak, siyasette yeni bir döneme kapı aralayan mesajı Diyarbakır Nevruz kutlamalarına tarihi bir anlam kazandırdı. Diyarbakırlılar hem Nevruz’u hem de yeni dönemi birlikte kutladı. Dört bir tarafı Öcalan’a destek mesajları içeren pankartlarla süslü olan kutlamanın yapılacağı alanda, Öcalan posterinin yanı sıra PKK ve konfederalizm bayraklarının çokluğu dikkat çekti. Kutlamalara Bolivya’dan Asya ülkelerine kadar çok sayıda yabancı konuk katıldı. İlk konuşmayı yapan BDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, “Sayın Öcalan özgür olmayana, bu alana gelmeyene kadar direnişimizi bırakmayacağımızın sözünü veriyoruz” derken, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, “Diyarbakır sel olmuş ve özgürlüğe doğru akıyor” dedi.

Mesaja coşkulu karşılama

Ve beklenen an geldi. Öcalan’ın mesajını BDP’li Pervin Buldan Kürtçe, Sırrı Süreyya Önder ise Türkçe olarak okudu. Öcalan’ın “Artık yeni bir dönem başlıyor, silah değil, siyaset öne çıkıyor. Artık silahlı unsurlarımızın sınırötesine çekilmesi aşamasına gelinmiştir” mesajı, zılgıtlarla, coşkuyla karşılandı. Sahnedeki dev sinevizyona Öcalan’ın görüntüsü yansıtıldı. Öcalan’ın mesajının ardından Ertuğrul Kürkçü, Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, Selahattin Demirtaş konuştu ve Öcalan’ın mesajını desteklediklerini söyledi. Kutlamalara katılanlar, BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın kürsüden “Şimdi yeni bir süreci daha güçlü, emin adımlarla yürümek için hazır mıyız?” sorusuna hep bir ağızdan ‘evet’ yanıtını verdi.