'Barış'a gözaltılı kutlama

Dünya Barış Günü, Ankara, İstanbul, Adana, İzmir ve çeşitli illerde gösteri yapmak isteyen HADEP'lilerin eylemleriyle polis müdahalesine sahne oldu.

ANKARA/İSTANBUL - Dünya Barış Günü, Ankara, İstanbul, Adana, İzmir ve çeşitli illerde gösteri yapmak isteyen HADEP'lilerin eylemleriyle polis müdahalesine sahne oldu. Başkentte gözaltına alınanlar Emniyet'in Yenimahalle'deki spor salonuyla 19 Mayıs Stadyumu'ndaki sahada tutuldu.
Ankara polisinin Barış Günü mesaisi, sabahın erken saatlerinde başladı. Polis, Ankara Valiliği'nin izin vermediği miting için il dışından gelenleri kente sokmadı. Polis; Samsun, Konya ve İstanbul yollarına barikat kurdu. HADEP'lileri Ankara'ya taşıyan yaklaşık yüz otobüs Aksaray'da, yedi otobüs de Kulu'da durduruldu. Ankara'ya gelmek isteyen 45 HADEP'liye Kırıkkale, yüz HADEP'liye de Yalova polisi izin vermedi.
Sıkı güvenlik
Kent içinde de yoğun güvenlik önlemi alan polis, Hipodrom, Sıhhiye ve Kızılay'ı ablukaya aldı. Özellikle Kızılay Meydanı'na açılan tüm yollar, çevik kuvvet ekiplerince kontrol altında tutuldu.
Polis, başkentte sabah 06.00'dan itibaren başta AŞTİ, gar, Kızılay ve Sıhhiye olmak üzere birçok noktada kimlik kontrolü yaptı. Kontrollerde, çoğu Doğulu olmak üzere 570 kişi gözaltına alındı. Altındağ'da toplanan bir grup ise polisinin müdahalesi sonucu dağıldı, yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı. HADEP'in izinsiz de olsa yapacağını duyurduğu mitinge katılacağı kuşkusuyla gözaltına alınanlar, Emniyet Müdürlüğü'ndeki nezarethanelere sığmadı, bir süre 19 Mayıs Stadyumu'nun yanındaki sahada tutuldu.
HADEP iptal etti
HADEP, Abdi İpekçi Parkı'nda yapacağını duyurduğu kitlesel basın açıklamasını bu gelişmeler üzerine iptal etti.
Polis, Dünya Barış Günü dolayısıyla CHP ve İHD'nin Ankara'daki etkinliklerini ise engellemedi. Yüksel Caddesi'ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde toplanan yaklaşık 100 İHD'li HADEP'e miting izni verilmemesini kınadı. CHP İl Örgütü de Kızılay'da karanfil dağıttı.
İstanbul da olaylı
İstanbul Topkapı'da gösteri yapmak isteyen HADEP'liler de polis müdahalesiyle karşılaştı. 2 binin üzerindeki göstericiyi dağıtmak için atılan gaz bombalarından çok sayıda kişi etkilendi. Polisin göstericileri gözaltına almaya başlamasının ardından bazı gruplar polise taşlı saldırıda bulundu. Çok sayıda gösterici gözaltına alındı.
Bu arada Zeytinburnu HADEP ilçe binasının 5'inci katından düşerek ölen kişinin Zeynel Durmuş olduğu öğrenildi.
Batman, Siirt ve Adana'da da HADEP'lilerin gösterilerine müdahale eden polis birçok kişiyi gözaltına aldı.