@omererbil

Barışa yeni bir destek

Barışa yeni bir destek
Barışa yeni bir destek

Kültür ve Turizm müdürleri, müzeler arasında kurulacak işbirliği, okul gezileri ve değişim programlarıyla barış sürecine katkıda bulunacak.

Barış sürecine katkı için bir heyet daha: Marmara Bölgesi'nin Kültür ve Turizm müdürleri ortak çalışmalar tasarlamak üzere Diyarbakır'a gitti.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

Barış sürecine katkı vermek amacıyla Marmara Bölgesi’nde 13 ilin Kültür Turizm müdürlerini temsilen 3 il müdürü bugün Diyarbakır’a gitti. İstanbul İl Kültür Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili başkanlığında, Çanakkale ve Edirne müdürleri de kendisine eşlik ediyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı, Dicle Üniversitesi Rektörü, Diyarbakır Valisi ve STK’lar ile görüşecek olan heyet, barış süreci için kültür ve turizm alanında neler yapılabileceğini masaya yatıracak.

Bakan Çelik ve Vali Mutlu’dan destek geldi 

Marmara Bölgesi kültür turizm müdürleri 2 ayda bir ortak toplantı düzenliyorlardı. Son toplantıda barış süreci için neler yapılabileceği tartışıldı. Son karar olarak Güneydoğu kültür turizm müdürleri ile işbirliği kararı alındı.
Konu önce Kültür Turizm Bakanı Ömer Çelik’e açıldı. Çelik’in desteği alındıktan sonra İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu devreye girdi. Eski Diyarbakır Valisi olan Mutlu’nun da desteği ile girişimlere başlandı. Mardin, Urfa ve Diyarbakır kültür turizm müdürleri bölgeyi temsilen katılacaklar. Önce bürokratlar bir araya gelerek neler yapılabileceğini konuşacaklar. Daha sonra Diyarbakır’daki yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ve kamu yöneticileri ziyaret edilecek.
Çalışmayla Türkiye ’nin en zengin bölgesi ile en ‘geri kalmış’ bölgesi arasında ortak projeler geliştirilmesi planlanıyor. Bölgeye basın gezileri, okullardan öğrencileri tanıştırma programları, müzeler arasında işbirliği ve turizm şirketlerini değişim programları yapılması düşünülüyor.
Heyete başkanlık edecek olan İstanbul İl Kültür Turizm Müdürü Bilgili, “Kültürün barış sürecine katkısı büyük olacaktır. İnsanları kaynaştırmada kültürün etkisi tartışılmaz bir gerçek. Turizm ise ülkenin en önemli ekonomik gücü. Bunları bir araya getirip kaynaşmayı, kardeşliği ve tanışmayı gerçekleştirebiliriz diye düşünüyorum. Bu amaçla yola çıktık. Bakanımızın bilgisi ve desteği ile bu sürece katkımız olsun istedik” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/112866611286662

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Allah aşkına, abartmayın. Görevlisi olduğunuz ülkenin bir diğer kısmında, konunuzla ilgili bir çalışmaya gidiyorsunuz altı üstü. Ne oluyor öyle, barış sürecine katkı falan? Yeni mi kazandık orayı? Ya da yabancı bir halka atraksiyona mı gidiyoruz?

  barış için en isabetli kararlardan biri - anlaşılmak

  çalışmalar gerçekten mantıklı mutlak desteklenmeli ancak fotoğrafta göbeklitepe kazı başkanı claus schmidti görünce başka bir haberin devamını bekliyordum kendisi kazı sezonunda paha biçilmez bir heykel çaldırmış sanki yeryarılmış içine girmiş her nedense hala bulunamadı ve kişi verilen çok cuzi bir ceza ile kazıyı sürdürüyor.bu acı bir duruma karşın barış için atılan bu adım çok isabetli bir karar..