'Barışçı asker'e ön safta veda

Gazi Mahallesi'nde 1995'te çıkan olayları yatıştırmak için uzlaştırıcı tavırlar sergileyen tuğgeneral Ergin Yurddaş, kansere yenildi. Yurddaş'ın eşi, imamın uyarısına karşın cenaze namazını ön safta kıldı.

İSTANBUL - Gazi Mahallesi'nde 1995'te çıkan olayları yatıştırmak için uzlaştırıcı tavırlar sergileyen tuğgeneral Ergin Yurddaş, kansere yenildi. Yurddaş'ın eşi, imamın uyarısına karşın cenaze namazını ön safta kıldı.
Haydarpaşa Gülhane Askeri Harp Akademisi Hastanesi'nde tedavi gören emekli topçu tuğgeneral Yurddaş, çarşamba günü yaşamını yitirdi. Yurddaş için dün Üsküdar Selimiye Camii'nde tören düzenlendi. Eşi Tülin Yurddaş, oğlu Batuhan ve kızı Neslihan ile birlikte taziyeleri kabul etti. Tülin Yurddaş, cenaze namazı kılınırken ön saflarda yer alınca İmam,
"Hanımlarımız, isterlerse cenaze namazında arka saflarda kılabilir. Arka saflara geçiniz" diyerek ikaz etti. 2. Ordu Komutanı Orgeneral Şükrü Sarıışık'ın önünde saf tutan Yurddaş, imamın ikazlarına karşın, namaz boyunca aile dostu iki kadınla birlikte ön saftan ayrılmadı.
Halkı yatıştırmıştı
Cenaze Ümraniye Kocatepe Mezarlığı'nda toprağa verildi. Orgeneral Yurddaş'ın adı, 12 Mart 1995'te 17 kişinin öldüğü Gazi Mahallesi'ndeki olaylar sırasında duyuldu. Çatışmaların en sıcak noktaya ulaştığı anda tansiyonu düşüren davranışlarıyla dikkat çekmişti. Göstericilerle birlikte cemevine yürüdü, panzerin üstüne çıkıp halkı yatıştırdı. Gazi olaylarında polisin tepkisini de kınayan Yurddaş, "Üniformasını alın, meslekten atın, karşı tarafa geçsin, o da kızacak" yorumunda bulundu. 1996'da emekli olduktan sonra 'Ana Kuzusu' adlı TV dizisinde rol aldı. Sivil toplum çalışmaları ile bilinen ve Demokratik İlkeler Derneği'ni kuran Yurddaş, CHP üyesiydi.


    http://www.radikal.com.tr/7428197428190

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.