Barlara gürültü cezası

Çevre ve Orman Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü, geçen yıl, çoğunluğu bar, 38 eğlence yerine, gürültü kirliği nedeniyle toplam 74 bin 74 YTL para cezası kesti.

İSTANBUL - Çevre ve Orman Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü, geçen yıl, çoğunluğu bar, 38 eğlence yerine, gürültü kirliği nedeniyle toplam 74 bin 74 YTL para cezası kesti. Yetkililer, eğlence yerlerini, insan sağlığını ve üniversite sınavlarına hazırlanan gençleri olumsuz etkileyen 'yüksek ses'e karşı uyardı.
Çevre ve Orman İl Müdürü Mehmet Emin Birpınar yazılı açıklamasında, yaz sezonu nedeniyle özellikle açık mahallerde yayın yapan ve genelde Boğaziçi kıyısında geç saatlere kadar faaliyet gösteren eğlence yerlerinden kaynaklanan gürültünün, insan sağlığını olumsuz etkilediğini belirtti. Üniversite giriş sınavına hazırlanan gençlerin de şikâyetleri olduğuna dikkat çeken Birpınar, İstanbul'da müzikli eğlence yerlerinde ses düzeneklerine 'gürültü monitörü' takılmasının zorunlu olduğunu anımsattı.
Yapılan incelemelerde birçok eğlence yerinde bu monitörün devre dışı bırakıldığı ya da olmadığının saptandığını belirten Birpınar, 2004'te 184 şikâyet aldıklarını ve 38 eğlence yerine 74 bin YTL para cezası verildiğini belirtti. Birpınar, işyeri sahiplerinin cihazı yanıltmaması, doğru ölçüm yapması için tedbir alması gerektiğini belirterek bu önlemleri almayanlar hakkında yasal işlem yapılacağını bildirdi.


    http://www.radikal.com.tr/7490647490640

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.