Baro Başkanı Kocasakal: Bu bir terör eylemi, avukatlar sorumlu tutulamaz

Baro Başkanı Kocasakal: Bu bir terör eylemi, avukatlar sorumlu tutulamaz
Baro Başkanı Kocasakal: Bu bir terör eylemi, avukatlar sorumlu tutulamaz
Savcı Kiraz'ın şehit olduğu saldırının ardından bir açıklama yapan İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, "Bu bir terör eylemi. Daha meslektaşımızın acısını yaşamaya fırsat verilmeden bir takım medya organlarında avukatları sorumlu tutmaya yönelen kara propagandayı kabul etmek mümkün değildir" dedi.

RADİKAL - Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit olduğu DHKC saldırısının ardından Çağlayan'daki  İstanbul Adliyesi önünde açıklama yapan İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal, "Olayın sıcaklığı içinde olaydan avukatları, onların adliyeye giriş biçimlerini sorumlu tutmaya yönelen haksız ithamları ve kara propagandayı kabul etmek mümkün değildir" dedi.


Kelimeleri tartarak kullanmak adına hazırladıkları metni okumak istediğini söyleyerek açıklamaya başlayan Kocasakal, "Cumhuriyet savcımızı, meslektaşımızı yitirmemiz sebebiyle çok üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Hukuk camiasının ve milletimizin başı sağolsun. Bu bir terör eylemidir. Bir meslektaşımıza ve dolayısıyla hepimize yönelen bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bilinmesini isteriz ki, baromuz mensubu avukat meslektaşlarımızla birlikte, bu süreçte müzakereler sırasında olayın kan dökülmeden sona ermesi için olağanüstü bir çaba sarf ettik" diye konuştu.

Erdoğan: Savcımız başından 3 kurşunla vuruldu

"HUKUK CAMİASININ İÇİNDE VE YANINDAYIZ"


Eylemcilerin avukatların yardımıyla içeri girdikleri şeklinde yansıyan haberlere tepki gösteren Kocasakal sözlerini şöyle sürdürdü:


"Ancak daha henüz meslektaşımızın acısını bile yaşamamıza izin verilmeden, bir takım medya organlarında olayın sıcaklığı içinde olaydan avukatları, onların adliyeye giriş biçimlerini sorumlu tutmaya yönelen haksız ithamları ve kara propagandayı kabul etmek mümkün değildir. Saldırganlar avukat değillerdir ve bu bir terör eylemidir. Varlık sebebi hukukun üstünlüğünü, hak ve özgürlükleri korumak olan avukatların bu müessif olaydan hareketle hedef haline getirilmesi, sorumlu tutulmaya çalışılması kabul edilemez. Bu anlamda biz avukatlar her türlü teröre ve şiddete karşı olduğumuz gibi, meslektaşlarımızın, hukuk camiasının içinde ve yanındayız. TCK 6. maddeye göre, avukatların da tıpkı hâkim ve savcılar gibi yargı görevi yapan kişiler olduğu unutulmamalıdır. Bu anlamda avukatlar hukukun, adaletin ve adliyenin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu gerçekler ışığında herkesin açıklamalarında çok dikkatli ve soğukkanlı olması, eksik ve yanlış bir takım bilgilerle hukuk camiasının kenetlenmesine zarar verebilecek, bütün bir avukat camiasını rencide edebilecek haksız ve zamansız açıklamalarda bulunulmaması gerekir. Hepimizi ilgilendiren adliyelerin güvenlik sorunu ortak bir akıl ve diyalog çerçevesinde ele alınmalıdır. Şimdi birlik zamanıdır." (Mehmet AKTARAN/İSTANBUL/DHA)

Savcıyı rehin alan DHKP-C'lilerin kimlikleri belirlendi

Kılıçdaroğlu: Davutoğlu bir çocuk gibi mızmızlanmayı bırakmalı

Başbakan Davutoğlu'ndan flaş açıklama


  http://www.radikal.com.tr/132569913256994

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu bir terör olayıdır - user986363

  Ümit beye katılıyorum. Bu bir terör olayıdır. Belirli bir meslek grubu ya da düşüncedeki insanlarla bağdaştırılması kabul edilemez. DHKP-C'nin eskiden de şimdi de derin devlet tarafından kullanıldığı söylentileri hiç de yenilir yutulur cinsten değildir ve bu terör örgütünün en büyük zararı da yine sol kesime olmuştur. Sol'un vatandaşın gözünde şiddetle anılmasına kova kova su taşımıştır. Şimdiden havuz medyası ve onun tetikçileri barışçı bir şekilde gezi eylemlerine katılan, tek derdi doğayı korumak ve temel insani haklarına daha fazla müdahale yapılmasını engellemek olan insanları hedef göstermeye başlamış. O yüzden sol, havuz medyası ve tetikçilerinin bu çirkin oyununa gelmemeli ve bu terör olayını en çok lanetleyen taraf olmalıdır.

  ... - isakent

  avukat isen ne olmuş özelliğin ne görüldü ki senin gibilerin kuru inadı yüzünden cinayet işlendi o kapıdan geçerken hakimi savcısı avukatı da aranmalıdır. adalet sarayındaki savcı bile güvende degil

  AVUKATLAR NEDEN BAŞKA KAPIDAN GİRİYOR ? - ARAGORA

  Bu ülkede,suyun başına kim geçerse kendilerine imtiyaz sağlar..Bu adettendir..Şimdi soruyorum;Avukatlar neden başka kapıdan ve kontrolsuz girerler ?Avukattan katil terörist olmaz mı ?Danıştay saldırısını yapan manav mıydı ,kasap mıydı ?Avukat cüppesini takan içeri dalarsa olacağı budur.Normal vatandaş olarak gidin bakalım adliyeye nasıl giriyorsunuz?Kuyruğa giriyorsunuz..Üzerinizde metal ne varsa çıkarıyorsunuz..Kemer ,ayakkabı bağcığını bile..Eeee?Cinayeti kimler işledi ?Avukat cüppesi giyip ayrı kapıdan giren sahte avukatlar...Demek ki bu işten ders alınmamış.Danıştay saldırısı unutulmuş.Sn.Baro Başkanım ;neden bu konuya hiç değinmez ki ?Değiştirin bu kafayı artık.Siz dahi adil değilsiniz..Kendinize ayrıcalık yaratıp kasım kasım kasılıyorsunuz ,o cüppelerin içinde...Alın önleminizi artık.

  açıklama yetersiz - Zizill

  5 saat orada kalan bir insandan daha tatmin edici bir açıklama beklerdim. Bu kadar olay sonrasında, ölen 3 insan sözkonusu iken mevzu avukatlık mesleğiyle ilgili yorumlar mı?Orada ne oldu?Uzlaşma çabaları ve kurtarma! operasyonu neden böyle sonuçlandı?