Baro başkanlarına CMK soruşturması

Adalet Bakanlığı'yla barolar arasında avukatların Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) kapsamındaki ücretlerinin ödenmesinde yaşanan sorun yeni bir boyuta taşındı.

İZMİR/İSTANBUL - Adalet Bakanlığı'yla barolar arasında avukatların Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) kapsamındaki ücretlerinin ödenmesinde yaşanan sorun yeni bir boyuta taşındı. İstanbul ve İzmir'in de aralarında olduğu bazı baroların başkanları hakkında 'yargıyı zarara uğratmak'tan Adalet Bakanlığı'nın izniyle savcılıklarca soruşturma açıldı.
CMK görevlerine giden avukatların ücretlerinin ödenek yetersizliği nedeniyle ödenmemesi bakanlıklarla baroları karşı karşıya getirmişti. Barolar da geçen 1 Ağustos'tan itibaren kısa bir süre hizmet durdurma kararı almıştı. Bu eylemden sonra bakanlıkla barolar arasında uzlaşma sağlanmıştı. Ancak sorun bu kez başka bir boyuta taşındı. Birçok ilin başsavcılığı eylemle ilgili harekete geçip, soruşturma için bakanlıktan izin istedi. Savcılık, avukat görevlendirilmemesi nedeniyle yargıda sorunlar yaşandığı, duruşma ve soruşturmaların avukatla yürütülemediğinden şikâyetçiydi. Bakanlık da soruşturma ve yargılamaların sürüncemede kaldığını ve yargının aksadığını belirterek soruşturma izni verdi.
'Hukuki mücadelemizi yaparız'
Tebligatı alanlardan İzmir Barosu Başkanı Nevzat Erdemir, "Avukatlar üç yıla yakındır CMK ücretlerini alamıyorlar. Zor durumda olan çok sayıda avukat var. Bizim alnımız ak. Herkes önünde hesap vermeye hazırız" derken, İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu da Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı'nın gönderdiği tebligatın ulaştığını belirtti. Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok ise şimdiye kadar beş altı ildeki başkanlar hakkında soruşturma açıldığı bilgisini aldıklarını belirterek, "O eylem sonucu uzlaşma olmuştu. Soruşturma sürerse hukuk içinde mücadelemizi yaparız. TBB olarak baroların yanındayız. TBB'nin aldığı karar doğrultusunda bu eylem yapıldı" diye konuştu.