Baro dayanışma çağrısı yaptı

Ankara Barosu yeni adli yıl dolayısıyla yayımladığı mesajda, bir ülkenin varlığının ve bağımsızlığının en temel unsurlarından olan 'hukuk devleti' ilkesinin, yürütme ve 'sayısal çoğunluğa dayalı, dayatmacı anlayış zihniyetine bürünmüş yasama erki' tarafından kullanılmak istendiğini ileri sürdü.

ANKARA - Ankara Barosu yeni adli yıl dolayısıyla yayımladığı mesajda, bir ülkenin varlığının ve bağımsızlığının en temel unsurlarından olan 'hukuk devleti' ilkesinin, yürütme ve 'sayısal çoğunluğa dayalı, dayatmacı anlayış zihniyetine bürünmüş yasama erki' tarafından kullanılmak istendiğini ileri sürdü.
Yargının, yürütmenin etkisinden kurtulup bağımsız hale gelebilmesi için Adalet Bakanı ile müsteşarın, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndan derhal çıkması istendi. Mesajda, Yargıtay-MİT-Çakıcı tartışmaları için de, "Yargıtay-MİT çatışması son derece düşündürücü. Başbakan'a bağlı olan bir kuruluş ile bağımsızlığı yürütme tarafından içine sindirilemeyen Yargıtay adeta karşı karşıya getirildi, ikisinin de yıpranması umut ediliyor" denildi. Açıklamada, "Artık sav, savunma ve karar makamının el ele vererek, bağımsız yargı ve hukuk devleti için güç birliği göstermeleri zamanıdır" çağrısı yapıldı.