Baro: Görev başındayız

Baro: Görev başındayız
Baro: Görev başındayız
Yöneticilerine dava açılan İstanbul Barosu olaylı bir olağanüstü genel kurul yaşadı. Sonuç bildirgesinde "Seçimle gelen seçimle gider" denildi.

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal’ın da aralarında bulunduğu 11 baro yöneticisi hakkında ‘Yargı görevini yapanı etkilemeye teşebbüs’ suçlamasıyla dava açılmasının ardından baroda hareketli bir ‘Olağanüstü Genel Kurul’ yaşandı. Ümit Kocasakal, gergin başlayan kurulda “Savcılık yaptım, avukatlık yapıyorum. Bir tek sanık olmamıştım, onu da tamamlamış bulunuyorum” dedi. Sonuç bildirgesinde de “Seçimle gelen yönetim ancak seçimle gider” denildi.
İstanbul Barosu Olağanüstü Genel Kurulu dün Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı. Kurula Adana, Muğla, Edirne, İzmir, Ankara , Eskişehir, Bursa gibi birçok baro da destek verdi. Salona ‘Susmayacağız’, ‘Tutuklu avukatlar serbest bırakılsın’, ‘Baroma dokunma’ yazılı pankartlar asıldı. Kurulda bazı avukat grubu temsilcileri sırasıyla konuşma yaptı. Özgürlükçü Hukukçular Platformu temsilcisi Fırat Epözdemir’in konuşmasında “Sayın Öcalan” demesi salonda tartışmalara neden oldu. Bir kadın avukat ayağa kalkarak, “Bebek katiline sayın Öcalan diyene Saygı duyamam” diye bağırdı. Kürsünün yanında ellerinde KCK davasında tutuklu avukatların fotoğrafını taşıyan avukatlar da kadın avukata tepki gösterdi. Bu sırada avukatlar arasında itiş kakış yaşandı.
Kürsüye çıkan İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal uzun süre ayakta alkışlandı. Destek için gelen herkese teşekkür eden Kocasakal “Şu anda karşınıza, 12 Eylül’den bu yana yargılanan sanık konumundaki bir baro başkanı olarak çıktık. Savcılık yaptım, avukatlık yapıyorum. Bir tek sanık olmamıştım, onu da tamamlamış bulunuyorum. 4 yıla kadar hapis istemi ile yargılanıyoruz. 3 tane daha hakkımızda suç duyurusu var. Ama hesabını soracağız” dedi.
Avukatların zorla salonlardan çıkarıldığını belirten Kocasakal, esprili bir dille avukatlara baro olarak artık kask ve kalkan vereceklerini söyledi. Haklarında açılan dava kapsamında 17 Mayıs’ta yargılanacaklarını belirten Kocasakal, “17 Mayıs’ta yargı kendi kendini yargılayacak” diye konuştu. Konuþmanýn ardýndan basýn mensuplarýnýn kürsüden inmesi istendi. Kürsüden inmek istemeyen Akit gazetesi muhabiri Mehmet Özmen ile görevliler arasýnda arbede çýktý. Özmen, ambulansla hastaneye kaldýrýldý.

‘Bu ülkede avukatlar var’

Kongre ‘sonuç bildirgesi’nin okunmasıyla tamamlandı. Baro yönetiminin görevinin başında olduğu, seçimle gelen yönetimin ancak seçimle gideceği vurgulanan bildirgede şöyle denildi:
“17 Mayıs 2013 tarihinde Silivri 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada kamuoyunun da tanık olacağı güç, bükülmeyi reddeden bir özgün haykırış olacaktır. O gün yargılanacak olan baro yöneticileri değil, yargının bizzat kendisidir. Avukatlar hak arama özgürlüğü içinde mücadele vermekten asla vazgeçmeyecektir. Asla egemenlere teslim olmayacağız. Bu ülkede avukatlar var...”