Baro, 'hukuksuzlukları' sıraladı

ANKARA - Ankara Barosu, Ergenekon soruşturması kapsamında avukat Levent Göktaş’ın bürosu (tutuklanan emekli albay) ve Yalçın Küçük’ün eşi avukat İffet Temren Küçük’ün evi aranırken ‘hukuksuzluklar’ yapıldığını  duyurdu. Ankara Barosu Başkanı Vedat Ahsen Coşar, tespit ettikleri şu noktalara dikkat çekti:
“Polisin, baro temsilcileri ve savcı gelene kadar Göktaş ile aynı ofiste çalışan iki avukatı ve personeli bir odada üç saat tuttukları, bu süre zarfında diğer odaları tek başlarına dolaştıkları, avukatların bilgisayarları, CD, flaş disk ve hard disklerine el konulduğu, bunların birer kopyasının, istenmesine rağmen verilmediği anlaşılmaktadır.
Mahkemece verilen arama, el koyma ve yakalama kararının savcı yerine Ankara Emniyeti’ne görderilmiş olması, polislerin savcı ve aramada bulunmak üzere görevlendirilen avukatların gelmeden arama yerine gelmeleri Avukatlık Yasası’na ve Ceza Muhakemeleri Yasası’na (CMK) aykırdır.”
Açıklamada, İffet Temren Küçük’ün evinde yapılan arama için de, ”Savcı ve avukat hazır bulunulmadan arama yapıldı. Arama için mahkeme kararı yoktu. El konulan bilgisisayarın yedeklenmesinin bir gün sonra yapılması Avukatlık Yasasası’na ve CMK’ya aykırdır” denildi. (Radikal)