Barodan işkenceye markaj

İzmir Barosu, işkencenin önlenmesi amacıyla 'İşkence Önleme Grubu' oluşturdu. Grupta 20 avukat görev yapacak

İZMİR Barosu, işkencenin önlenmesi ve daha etkin mücadele edilmesi amacıyla,
´İşkence Önleme Grubu´ kurdu.
İzmir Barosu Başkanı Noyan Özkan, gönüllü olarak grupta yer alan avukatlardan
Ercan Demir, Nalan Erker, Orhan Kemal Cengiz ve Orhan Çetindağ ile dün bir basın toplantısı düzenleyerek baro olarak her zaman insan hakları ihlallerinin önlenmesi için etkin mücadele ettiklerini söyledi. Özkan, ``Ancak, işkenceyle mücadelede daha özel uzmanlık, bilgi ve beceri gerekiyor. Bu çalışmaların sonuç vermesi için özel bir grubun gerektiğine yönetim olarak karar verdik ve İzmir Barosu İşkence Önleme Grubu´nu (İÖG) kurduk. Şu anda grubumuzda gönüllü olarak çalışan 20 avukat arkadaşımız yer alıyor'' diye konuştu. İşkencenin Türkiye´nin insan hakları alanında tarihi kökleri olan en önemli sorunlarından biri olduğunu ifade eden Özkan, Türkiye´nin bu konuda imzaladığı uluslararası sözleşmelere ve AİHM´nin verdiği mahkumiyet kararlarına karşılık yine de sorunu kökten çözemediğini, işkencenin devam ettiğini söyledi.
Baroların görevleri arasında kanunen hukukun üstünlüğünü sağlamak, insan haklarını sağlamak gibi maddeler olduğunu hatırlatan Özkan, işkencenin önlenmesine yönelik en önemli aşamanın ise işkencenin tespit edilerek, raporlanması olduğunu söyledi. Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu yüzden gerek bize yapılan başvurular gerekse İÖG´nin tespit etip raporladığı işkence ve kötü muamele olayları çalışmalarımıza esas teşkiledecek. İÖG´nün uzun vadede işkence faillerinin yararlandığı ceza bağışıklığına karşı mücadele etmekten ülkemizde işkenceye karşı toplumsal bilinç uyandırmaya, bu konuda uluslararası çalışmalar yapmaktan Avrupa´da uygulandığı gibi karakollara ani ´Vatandaş ziyaretleri´ yapmak gibi geniş bir yelpazeye yayılan hedefleri var.''
Özkan, ayrıca işkence mağdurlarının ``463 31 15'' no´lu telefondan gruba başvurup, hukuki yardım isteyebileceklerini, deneyimli hukukçuların mağdurlara hukuki destek vermelerinin yanı sıra, işkencecilerin cezalandırılması için de çalışacaklarını sözlerine ekledi. Komisyon ve Baro Yönetim Kurulu Üyesi Av. Ercan Demir de, ``İşkenceye karşı mücadele ederken, işkcenye karşı toplumsal bir kültür, bilinç yaratmak da en önemli hedeflerimizden'' dedi.