Barolar: Arka bahçe değiliz

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın TBB'yi 'yeni arka bahçelerden biri' olarak göstermesine sert tepki gösterdi.

ANKARA - Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın TBB'yi 'yeni arka bahçelerden biri' olarak göstermesine sert tepki gösterdi. Ankara Barosu Başkanı Vedat Ahsen Coşar da Erdoğan'ı, "Yargı bir gün siyasilere de lazım olacaktır" diye uyardı.
CNN Türk'te Taha Akyol'un 'Eğrisi Doğrusu' programında, 'Yeni arka bahçeler oluşturulduğu, Barolar Birliği'nin de bu kurumlar arasında bulunduğu'nu söyleyen Erdoğan'a Özok tepki gösterdi. Ankara Barosu'nun kuruluş yıldönümünde konuşan Özok, şunları söyledi: "Bu değerlendirmelere katılmamız mümkün değil. TBB'nin görevi, sadece üyelerine kimlik, ruhsat vermek değildir. Hukukla ve ülkenin geleceğiyle ilgili görüş bildirecektir. TBB, bu tavrını, hiçbir siyasi partinin 'arka bahçesini, ön bahçesini' çağrıştıracak anlayışla yapmamaktadır. TBB, halk adına toplumsal muhalefet yapmaya devam edecektir."
Ankara Barosu Başkanı Coşar da "Yargı, bugünkü siyasetçilere de lazım olabilir. Başbakan demokrasi argümanlarını gözden geçirmeli" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7520647520640

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.