Barolar bakanlığa cüppe bırakacak

Türkiye Barolar Birliği'ne (TBB) üye 20 baro başkanının Aydın'ın Kuşadası ilçesinde yaptığı toplantıdan eylem kararı çıktı. TBB Genel Başkanı Özdemir Özok'un da katıldığı toplantının sonunda sekiz maddelik sonuç bildirgesi açıklandı.

AYDIN - Türkiye Barolar Birliği'ne (TBB) üye 20 baro başkanının Aydın'ın Kuşadası ilçesinde yaptığı toplantıdan eylem kararı çıktı. TBB Genel Başkanı Özdemir Özok'un da katıldığı toplantının sonunda sekiz maddelik sonuç bildirgesi açıklandı. İstanbul, İzmir, Zonguldak, Gümüşhane, Çanakkale, Konya ve Antalya'nın da aralarında olduğu baro başkanları, yargının siyasallaştırıldığını ileri sürerek, hükümeti sert bir dille eleştirdi. Avukatları ilgilendiren birçok yasanın TBB ve baroların görüşü alınmadan ve 'hasmane' bir tavırla değiştirildiği öne sürülen bildirgede şöyle denildi:
"İlk olarak TBB'nin belirleyeceği bir tarihte ülkedeki tüm avukatlarımızla birlikte Adalet Bakanlığı önünde toplanıp görüşlerimizi kamuoyuna açıklayıp cüppelerimizi bırakacağız. Sonuç alamazsak bu defa tüm CMK avukatları görevlerini yapmayacak."