Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu

Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu
Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu
Türkiye Barolar Birliği Başkanlığına, Metin Feyzioğlu seçildi

Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) İstanbul - Ankara çekişmesine sahne olan başkanlık yarışının galibi Ankara Barosu oldu.

Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu dört yıllığına TBB başkanlığı görevini yüretecek. İkinci kez aday olan Vedat Ahsen Coşar’ın Doğu ve Güneydoğu barolarının desteğini almasına rağmen oyu 159’da kaldı.

TBB’nin 32. Olağan Genel Kurulu’nun dün başkanlık ve Yönetim Kurulu seçimleri yapıldı. Seçimde Feyzioğlu, Coşar ve İstanbul Barosu eski Başkanı Kazım Kolcuoğlu yarıştı. 447 delegenin oy kullandığı çekişmeli seçimin galibi Feyzioğlu oldu.

METİN FEYZİOĞLU KİMDİR?

Metin Feyzioğlu (d. 7 Temmuz 1969, Kızıltoprak, Kadıköy, İstanbul), Türk ceza hukuku profesörü.

Prof.Dr. Turhan Feyzioğlu ve Leyla (Cıngıllıoğlu) Feyzioğlu'nun kızı Saide (Feyzioğlu) Buçukoğlu (1950-1969) ile Mehmet Buçukoğlu (1945-) çiftinin tek çocuğudur.

Annesi doğum sırasında vefat edince, dedesi ve anneannesi tarafından evlat edinilmiştir. 1986 yılında TED Ankara Koleji'nden, 1990 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmuştur.

1992 yılında Kamu Hukuku yüksek lisansını tamamlamıştır. Kamu Hukuku alanında 1995 yılında doktor ünvanını almıştır. 1996 yılında mezun olduğu fakülteye Ceza Hukuku alanında Yardımcı Doçent olarak atanmıştır. Columbia Üniversitesi'nde Hukuk İngilizcesi sertifikasını almıştır.

2000 yılında Doçent, 2005 yılında Profesör olmuştur. 2007 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı olmuş ve bu görevi bir yıl sürdürmüştür. 1991 yılından beri kayıtlı olduğu Ankara Barosu'nun, 10 Ekim 2010 tarihinde başkanlığına seçilmiştir.

18 Temmuz 2012 tarihinde Bilim Yönetim ve Kültür Platformu kontenjanından CHP Parti Meclisi üyesi olmuştur.

(ajanslar)