Barolar Birliği'nden, Avrupa Konseyi'ne başvuru: İşlem yapın

Barolar Birliği'nden, Avrupa Konseyi'ne başvuru: İşlem yapın
Barolar Birliği'nden, Avrupa Konseyi'ne başvuru: İşlem yapın
Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu, dün yaptığı olağanüstü toplantıda Gezi Parkı protestoları ile başlayan olaylar nedeniyle Avrupa Konseyi'ne başvurdu.

Radikal.com.tr - Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu, ülkede tırmandırılan toplumsal olayları görüşmek üzere Başkan Av. Metin Feyzioğlu’nun çağrısı üzerine olağanüstü toplandı.

Toplantıda yapılan müzakere ve değerlendirmeler sonunda:

1. Siyasi iktidarın gerilimi ve şiddeti tırmandıran söylemleri ve mülki amirler ile emniyet güçlerinin halka karşı şiddet boyutuna varan uygulamalarıyla ilgili olarak, Avrupa Konseyi Genel Sekreterine, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 52. maddesine göre işlem yapılması için başvuruda bulunulmasına;

2. Aynı konuda, ilgili uluslararası diğer kurumlar nezdinde de gerekli başvuruların yapılmasına,

3. Sağlık Bakanlığı'nca olaylarda yaralananlara acil tıbbi müdahale yapan sağlık görevlilerine yönelik soruşturma açılması amaçlı ön inceleme başlatıldığına dair basına yansıyan bilgiler üzerine, bu ön incelemeyi başlatanlar hakkında adli ve idari başvurularda bulunulmasına,

4. Toplumsal olayların meydana geldiği yerlerde acil tıbbi müdahale birimleri kurmayarak görevini ihmal eden kamu görevlileri hakkında adli ve idari başvurularda bulunulmasına,

5. Hukuksuz uygulamaların yoğunlukla gözlemlendiği toplumsal olayların devam etmesi sebebiyle, baro başkanları ile görüş alıverişinde bulunulmasına, sonucuna göre gerekli girişim ve işlemlerin yapılmasına,

Toplantıda hazır bulunanların oy birliğiyle karar verildi.


  http://www.radikal.com.tr/113795511379558

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Denize düşen yılana sarılır - Tuty

  Elbette Avrupa'dan yardım dileneceğiz. Cani AKP polisinden bizi koruyacak kimse kaldı mı ülkede? İmamım polisi bir yandan, bıçaklı serserileri diğer yandan boğuyorsunuz bu halkı.

  Kimki kendi halkina zulm eder hesabini vermeli! - ercan02

  E yani gidip Katardan yardim isteyemezdik. Yada Malezyadan. Sunu unutmayalim kimki kendi halkina karsi zulm edre hesabini vermeli. Yok bilmem kimlere sikayet ediyorlarmis. Yok anti emperyalistlermis. Bizler 6.Filoyu protesto ederken sizler o gençleri denize dökmeye çalisiyordunuz. Allah adina onyilarca ABD ye çalistiniz. Ne çabuk unuttunuz. Birileri kendi halkini katledecek ve siz hala ülkemizi sikayet etmeyin mavralarina takilacaksiniz. Yok öyle sey.

  nerdesin adalet, ses ver - jooma

  artık adaleti mumla arıyacağız. barolar birliği bile hukuksuzluğu çözemiyor. yazıklar olsun hükümete

  başka yol mu kaldı.. - mizginsu

  diktatör bir başkan. eli sopalı katiller.. hukuk devleti ileri demokrasi söylemleri altında faşist bir yönetim..ülkede hak hukuk adalet olmayınca ne yapacaksın be yawrum.. mecbur..arupaya şikayet edeceksin..

  Tebrikler doğru hareket. - tangopower

  Tebrikler doğru hareket. Bunlar öyle geçiştirilecek şeyler değil. türkiye, beğenelim beğenmeyelim avrupa kulübünün, çağdaş medeni dünyanın bir üyesidir. Afganistan, iran, suudi arabistan değil !!! Bunu devletin sözde büyükleri kafasına iyi yerleştirmeli. Ve bu asla değişmeyecektir. Bu millet aydınlığı karanlıkla değişmeyecektir. Nokta !.

  ... - Kharon

  Siz gidin dış ülkerden dış kuruluşlardan yardım isteyin, bu toprakları peşkeş çekemeyeceksiniz. Anti emperyalistiz dersiniz, emperyalistlerden yardım beklersiniz. Siz busunuz, deşifre oldunuz.

  Siz çözün. - airen

  Ben beceremiyorum,buyrun gelin ve sorunlarımı çözün demenin hukukcası mı? Neden her işimize,tarihte insanlık ve medeniyet derisi verip,şimdi sahip çıkamadığımızdan kaptırdığımız Avrupa'yı sokuyoruz.Onlar çok daha mı medeni,yoksa çok daha barbarlarda,bizi istedikleri kavramlaraının içine sokmaya zorlayan,tarafımızdan davet edilen barbarlar mı?.Medeni pşlsalar kendi içlerindeki vidansızlık ve barbarlıklarını çözmüş olmaları gerez miydi?.Bence sorunlarımızı kendi içimizde çözecek kadar akıllı ve sağduyulu bir milletiz.