Barolar 'ortak tavır' için zirve düzenledi

Haber: LATİF SANSÜR / Arşivi

AYDIN - Türkiye Barolar Birliği (TBB) üyesi baro başkanları, ‘Doğu Anadolu bölgesi baroları hariç’ Kuşadası’nda buluştu. Evsahipliği yapan Aydın Barosu Başkanı Sümer Germen, Türkiye’de son aylarda yaşanan gelişmelerin baroları rahatsız ettiğini, baro başkanlarının ortak bir tavır geliştirmesi gerektiğini söyledi. Devletin çıkardığı yasalara önce kendisinin uymak zorunda olduğunu söyleyen Germen, “Demokrasiyi dillerinden düşürmeyenler, son günlerde yaşanan ciddi olaylar karşısında sınıfta kaldı” dedi.
TBB üyesi 35 baro başkanı, Adakule Otel’de toplandı. Aralarında İzmir ve İstanbul Baro başkanları, TBB Genel Sekreteri  Cengiz Tuğral, TBB Yönetim Kurulu üyesi Zeki Durmaz’ın bulunduğu toplantıda, Germen isim vermeden Ergenekon davasına değindi: “Bu soruşturma ve kovuşturmalar sırasında tüm dünya devletlerinin kabul ettiği hukuk standartlarında tutuklamaların bir tedbir olduğu söylenmesine karşın, kişilerin sanki baştan suçluymuş gibi ilan edilerek, basın ve kamuoyu önünde mahkum edilmelerini, hangi görüşten ve düşünceden olurlarsa olsunlar,kabul etmemiz mümkün değildir. Hukukta çifte standardın ortadan kaldırılması gerekir” dedi.
Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) noter ve onay makamı olarak gösterilmeye çalışılmasını da endişeyle izlediklerini söyleyen Germen “Devlet öncelikle kendi çıkardığı bu yasalara kendisi uymak zorundadır. Demokrasiyi dillerinden düşürmeyenler, son günlerde yaşanan ciddi olaylar karşısında sınıfta kalmışlardır. Şüphe varsa hukuk kuralları dahilinde Ergenekon davasında olduğu gibi üzerine gitmeli, ama Deniz Fenerini de soruşturmalıdır” dedi. İki günlük zirve sonunda bir basın açıklaması yapılacak.