Barolar: TCK tasarısı yanlış

Üniversitesi'nin 'Toplumsal Değişim Sürecinde TCK Reformu' toplantısında barolar ile hükümet atıştı.

ANKARA - Türkiye Barolar Birliği (TBB) ile Gazi Üniversitesi'nin 'Toplumsal Değişim Sürecinde TCK Reformu' toplantısında barolar ile hükümet atıştı. TBB geniş bir uzlaşmayla hazırlanmadığı gerekçesiyle tasarının geri çekilmesini isterken, Adalet Bakanı Cemil Çiçek "Bir 20 yıl daha bekleyemeyiz" yanıtı verdi.
TBB Başkan Yardımcısı Zeki Ekmen, Ceza Yasası değiştirilirken toplumun tüm kesimlerinin düşüncelerine başvurulması gerektiğini, oysa tasarının içeriğinin hemen hiç kimse tarafından tam olarak bilinmediğine dikkat çekti. Ekmen, "Uygulamada onarılmaz aksaklıklara yol açacak tasarının çekilmesi için hükümete çağrıda bulunuyoruz. Tasarıda ciddi metot hataları var" dedi.
Ekmen'e ilk yanıt, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Köksal Toptan'dan geldi: "Tasarı komisyona geldiğinde, 400 farklı sivil toplum kuruluşuna ve akademik çevrelere gönderdik. Ancak 25'inde katkı sağlayabildik. Tasarı çekilirse, yeni bir değişiklik en az 15 yıl daha tartışılır."
Adalet Bakanı Cemil Çiçek ise şunları söyledi: "Tasarıyı, her kesimin katkısını alma arzusuyla hazırladık. Herkes fikrini söylesin istiyoruz. Tasarıyı çekip Türkiye'yi 20 yıl daha bekletmeye niyetimiz yok" dedi.