Barolardan Van'a 'tepki çıkarması'

Türkiye Barolar Birliği (TBB) yönetimi ve yaklaşık 40 baro başkanı, "Buradaki avukatların yarısı PKK'lı" diyen Van Başsavcısı Kemal Kaçan'ı kınamak için Van'a gitti.

VAN - Türkiye Barolar Birliği (TBB) yönetimi ve yaklaşık 40 baro başkanı, "Buradaki avukatların yarısı PKK'lı" diyen Van Başsavcısı Kemal Kaçan'ı kınamak için Van'a gitti. TBB Başkanı Özdemir Özok, Kaçan'ı 'hukuk dışı' davranmakla suçladı.
Özok, Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'ın tutuklanmasına ilişkin sorularına, "Ziyaretimizin temel amacı o değil, ama orada bir hukuksuzluk yaşanmıştır. Tutuksuz yargılama esastır ve bugünkü Ceza Yasası'nda tutuklama koşulları daha da ağırlaştırılmıştır" yanıtını verdi.
Van'da basın açıklaması yapan Özok, Aşkın'ın tutuklanmasını eleştirenlere "Herkes işine baksın" diye tepki gösteren Başbakan Tayyip Erdoğan'ı da şöyle eleştirdi: "Başbakan başbakanlığını yapsın, savcı savcılığını yapsın, ama herkes kendini hukukla sınırlı, hukukla bağlı hissetsin."
Başsavcı Kaçan ile Van, Bitlis, Hakkâri ve Muş'u kapsayan Van Bölge Barosu arasındaki gerginlik, bir stajyer avukatın adliye binasına girerken üstünün polisçe aranmasıyla başladı. Kaçan, uygulamaya tepki gösteren avukata "Avukatlara hiç güvenmiyorum. Zaten buradaki avukatların çoğu PKK'lıdır" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7608997608990

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.