Bartholomeos hâkim karşısında

Fener Rum Patriği Dimitri Bartholomeos, Bulgar Kilisesi rahibi Konstantin Kostov'un yetkilerini elinden aldığı gerekçesiyle dönemin 12 Sen Sinod Meclisi üyesi ile birlikte dün yargıç karşısına çıktı.

İSTANBUL - Fener Rum Patriği Dimitri Bartholomeos, Bulgar Kilisesi rahibi Konstantin Kostov'un yetkilerini elinden aldığı gerekçesiyle dönemin 12 Sen Sinod Meclisi üyesi ile birlikte dün yargıç karşısına çıktı.
Bartholomeos, Fatih 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde dün yapılan duruşmada savunmasını okudu. Savunmasında kendisine yönelik suçlamaları reddeden Bartholomeos, şunları söyledi: "Kostov, kilisede papaz iken ruhaniliğini bizden talep etmiştir. Sen Sinod Meclisi, bu isteği kabul etti. Ancak Kostov, tüm ikazlarımıza rağmen, ayinlerde en üst makam olan ruhani liderin adını zikretmesi gerekirken bunu söylememekte direndi. Bizim kurallarımıza göre, ruhaniliği veren meclis, aynı şekilde geri de alabilir" dedi. Bartholomeos'un 'dinlerden birine ait dini işleri, ibadet veya ayinin yapılmasını men etmek' suçundan bir yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.