Bartholomeos: Saldırı barış ideallerimize

Fener Rum Patriği Bartholomeos, AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katledilmesine yönelik yaptığı açıklamada saldırının bir arada huzur ve barış içinde yaşama ideallerine yapıldığını söyledi.

İSTANBUL - Fener Rum Patriği Bartholomeos, AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katledilmesine yönelik yaptığı açıklamada saldırının bir arada huzur ve barış içinde yaşama ideallerine yapıldığını söyledi.
Patrik Bartholomeos, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde 'dinler arası diyalog' konulu bir konuşma yapmak için Fransa'ya haraket etmeden önce Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda, Dink'in suikatıyla ilgili bir açıklama yaptı. Patrik açıklamasında, "Ülkemizin düşünce hayatına farklı açılımlarıyla katkı sunan Hrant Dink'in öldürülüşünü, farklıların bir arada huzur ve barış içinde yaşayabilmeleri idealine karşı yapılmış bir provokasyon olarak görmekteyiz" dedi.
"Ülkemizin değerli gazetecilerinden Hrant Dink'i vahşi bir suikastta kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşamaktayız" diyen Bartholomeos, şunları kaydetti: "Düşünce özgürlüğü ve insan haklarının herkes için her zaman gerekli ve demokrasinin temeli olduğuna, bunların ülke ölçeğinde veya evrensel boyuta barış ve istikrar için gerekli olduğuna inanmaktayız. Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerinin acısını paylaşmakta ve yüce Tanrı'dan rahmet dilemekteyiz."
Mutafyan'a başsağlığı
Bartholomeos, bu sabah Türkiye Ermenileri Patriği 2. Mesrob Mutafyan'ı telefonla arayarak başsağlığı dilediğini kaydederek, "Maalesef cenaze günü memlekette olmayacağım. Olsaydım muhakkak şahsen katılacaktım. Fakat bir temsilcim Kumkapı Kilisesi'nde olacak. Hepimiz çok üzgünüz. Hepimizin başı sağ olsun" dedi.