Barzani: Bizi muhatap almazsanız nasıl çözeriz?

Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Biz Türkiye ile çözüm yolu bulmaya hazırız ama Türkiye, bu teklife hazır değil" diye konuştu.

CAN HASASU

ERBİL - Bölgesel Kürt Yönetimi, toplanadak terör örgütü PKK'yı ve olası Türkiye operasyonunu görüştü. Toplantıdan sonra Bölgesel Kürt yönetimi başkanı Mesut Barzanı ve parlamento başkanı Adnan Müftü gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Türkiye bizim dostumuzdur ve Türkiye’ye dostluk elimizi uzatıyoruz” diyen Mesut Barzani, Türkiye’nin kendilerini muhatap almamasından yakındı ve terör örgütü PKK sorununun bütün tarafların görüşmesiyle halledilebileceğini söyledi.

Sorulan bir soru üzerine Barzani, KDP ve KYB’nin dünkü toplantısı sonrası yayınladığı bildiride geçen ‘Irak hükümeti, ABD ile birlikte PKK sorununa karşı bir şeyler yapabiliriz’ ifadesinin anlamını şöyle açıkladı: “Bizler, Amerika ve Irak hükümeti ile birlikte PKK’nın faaliyet gösterdiği bölgenin güvenlik altına alınması ve yeni sınır muhafaza karakollarının yapılması gibi konularda işbirliği yapabiliriz. Tabii ki askeri çözümden çok barışçıl bir çözümden yana olacağız.”

Terör örgütü PKK’nın elinde bulunan Türk askerlerinin serbest bırakılmasını dilediklerini kaydeden Barzani, bu konuda dolaylı bir takım görüşmelerin yapıldığına belirterek, esirlerin en kısa zamanda serbest bırakılmasını istediklerini söyledi.

Barzani, “Biz Türkiye’ye dostluk elimizi uzatıyoruz. Dostumuz olarak görüyoruz. Ama Türkiye bizi muhattab olarak görmezse biz nasıl yardımcı olabiliriz” dedi.

Adnan Müftü Başkanlığındaki Kürt heyetinin terör örgütü PKK’ya karşı düzenlenmesi muhtemel ortak askeri operasyon dahil bir çok seçeneği içeren bir dosyayı sunacağı öğrenildi.