Barzani geldi Rudaw TV'yi yayına başladı

Barzani geldi Rudaw TV'yi yayına başladı
Barzani geldi Rudaw TV'yi yayına başladı
Kuzey Irak'ta Bölgesel Kürt yönetimi lideri Mesut Barzani'nin lideri olduğu Irak Kürdistan Demokrat Partisi'ne yakınlığı ile tanınan Kürtçe ve Arapça yayın yapan Rudaw TV, Turksat uydusu üzerinden yayına başladı.

 

Danimarka’nın aldığı yasak kararı ile birlikte yayını durdurulan 'Nuce TV' ( Haber TV) ve 'Mezopotamya TV' doğrultusunda yayın yapan iki yeni kanal da, bir başka uydu üzerinden test yayınına başladı.

Kuzey Irak'ta Barzani yönetimine yakınlığı ile tanınan aynı isimli gazetesi bulunan, Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine yönelik uydulardan yayın yapan Rudaw TV, geçen hafta Turksat 3A/2A uydusunda 12562 V 25000 frekansı ile yayına başladı. Son dönemde PKK çizgisindeki yayın organlarının yayın politikasını sık eleştirdiği Rudaw TV’nin Barzani’nin hafta sonunda Türkiye ’ye yaptığı ziyaretten hemen önce Turksat’ta yayına başlaması dikkat çekti.

Öte yandan, PKK çizgisinde yayın yaptığı için Danimarka’da yayın ruhsatı iptal edilen 'Nuçe TV' ile 'Mezopatamya TV' ekranlarının karartılması ardından örgüte yakın yayın politikası izleyeceği belirtilen iki yeni kanal Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya yönelik yayın yapan Hotbird uydusunda test yayınlarına başladı. Kapatılan Mezopotamya TV’nin yerine ‘Med Müzik’, ‘Nuçe TV’ yerine ise ‘Med Nuce’ kanalları test yayınlarına başladı. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/116169411616942

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Her alanda yeni işbirlikçiler yaratma politikası - qommagene

  Rudaw tv isimli kanal AKP-Fetullah tarafından kendilerine yakınlıktan çok Kürt hareketini marjinallaştırma amaçlı kurulmuş olup KDP ve itirafçılardan oluşturulan kadro ile yayın yapmaktadır. rudaw'ın Barzani ile beraber Turksat'ta yerini alması tesadüf değildir. Fetullahın tutmayan dünya tv projesinin alternatifidir.

  kadroat - very poco

  Rudaw adlı tv kanalı fethullah gülen'e bağlı fethullahçı gruba ait kürt hareketini zayıflatmak için kurulmuş bir kanaldır. bunu herkes biliyor. durmak yok sürece devam