Barzani kimin için geliyor?

Barzani kimin için geliyor?
Barzani kimin için geliyor?
Barzani'nin ziyaretini BDP'liler, 'siyasi' buluyor. Hükümet ise işin diplomasi ve çözüm süreci boyutuyla ön plana çıkarmak istiyor.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

Bu haftanın en ciddi olaylarından biri hafta sonu Diyarbakır’da gerçekleşecek Mesud Barzani ziyareti olacak. BDP ’liler, ziyareti ‘siyasi’ buluyor ve iki hedefinin olduğuna inanıyor. BDP’ye göre ilk hedef ‘dindar Kürtler’i BDP’den koparmakta Barzani’den yararlanmak. İkinci hedef ise “Suriye’deki Kürtlerin temsilcisi PYD’ye karşı Barzani’yi öne çıkarmak..” Hükümet ise işin diplomasi ve çözüm süreci boyutuyla ön plana çıkarmak istiyor. Başbakan’ın Danışmanı Milletvekili Yalçın Akdoğan, “Bu siyasi bir ziyaret değil. Fırsat olarak görmek lazım. Çözüm sürecine olumlu katkı sağlayabilir” diyor.

BDP, Barzani ziyaretine karşı mı?


Kuzey Irak’ta oluşan federatif devlet, Türkiye ’deki Kürt siyasi hareketi için her zaman pozitif bir unsur oldu. Kuzey Irak’ın Kürt liderlerine de aynı harekette her zaman büyük değer verildi. Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani ile Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesud Barzani, Türkiye’de ‘peşmerge lideri’ olarak anılırken, söz konusu liderlere itibar gösterenler hedef haline gelirken, Kürt siyasi hareketini temsil eden partiler iki isme de sahip çıkarak onları yüceltti. Hal böyle olmasına karşın, BDP’nin önde gelenleri bugünlerde ilginç bir duruma imza atıyor. Kendileri için kıymetli bir isim olmasına karşın, Barzani’nin Türkiye ziyaretini Diyarbakır’a yapmasından hoşnut görmüyor BDP. Bunun nedenlerini araştırınca biri iç politika , diğeri dış politikada olmak üzere iki önemli tespitin öne çıktığını gördüm:
Ziyaret AK Parti ’nin iç politika operasyonu olarak görülüyor. BDP’nin önemli isimleri, hükümetin Barzani’yi BDP’yi dışlayarak Diyarbakır’a getirmesini “Barzani’nin Kürt bölgesindeki gücünden yararlanma” çabası olarak görüyor. ‘Dışlayarak’ ifadesini kullanıyorum çünkü ne hükümet ne de Barzani’nin adamları ziyaret öncesinde BDP ile temas kurmamış. Ziyareti sormak için telefonla aradığım Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir bile, “Barzani’nin geleceği kesin mi” sorusunu bana yöneltecek kadar konudan bilgisizdi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) oluşumunda BDP’li vekil Altan Tan’ın gündeme getirdiği ‘Dindar Kürtler’ unsuruna dikkat çekilirken, Barzani’nin Şırnak, Silopi gibi bölgeler başta, Kürt bölgesindeki aşiret ilişkilerini seçimlerde AK Parti’ye destek için kullanacağı iddiası da dillendiriliyordu. Kuzey Irak’tan bir grup siyasetçinin gelip bölgede görüşmeler yaptığı bilgisi de BDP kulislerinde konuşuluyor. Bugünlerde Barzani ile Suriye’nin kuzeyindeki Kürtleri temsil ettiğini iddia eden PYD’nin ilişkilerinin pek de parlak olmadığı herkesçe malum. Zira, BDP’lilerin ziyaretle ilgili dış politik endişeleri, Ankara’nın PYD’ye karşı Barzani’yi destekleme stratejisi benimsediği yönünde. HDP’nin lideri Ertuğrul Kürkçü dün BDP Grubu’na seslenirken, şu sözleri işte bu yüzden kullandı: “Hükümet Güney Kürdistan’ın seçkinleri ile görüşmeyi tercih ediyor. Hem Öcalan’ın aldığı barış inisiyatifi ile hem de Rojava’daki halk devrimi ile Ortadoğu statükosu değişmiştir. O nedenle Barzani’yi Diyarbakır’da ağırlayanların gösterdiği cömertliğin PYD lideri Salih Müslim’e de gösterilmesini istiyoruz...”

Akdoğan: Çözüm için fırsat olarak görülmeli

BDP’lileri dinledikten sonra işin bir de AK Parti boyutuna bakmak gerek. Bu konularda en derin bilgilere sahip isim ise şüphesiz Erdoğan’ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan. Nitekim, Akdoğan Star gazetesindeki köşesinde Barzani’nin ziyareti de dahil olmak üzere görüşlerini dile getiriyor. Yine de kendisine sorma ihtiyacı duydum. Akdoğan, BDP’lilerin dile getirdiği senaryoları “Bu siyasi değil, resmi bir ziyaret” sözleriyle baştan reddetti. Ardından ekledi: “Bu ziyareti fırsat olarak değerlendirmek gerekiyor. Çözüm sürecine olumlu katkı sağlayabilir, ivme kazandırabilir. O nedenle küçük hesaplar yapmamak lazım. BDP, bu konuda ikircikli davranıyor. Çünkü Barzani’nin PYD ile ilişkisi gergin.” Türkiye’nin Irak ve Kuzey Irak’la ilişkilerinin önemine dikkat çeken Akdoğan, Barzani’nin Diyarbakır ziyaretinin resmi bir ziyaret olması nedeniyle Dışişleri Bakanlığı tarafından organize edildiğine dikkat çekti. Akdoğan, Barzani’nin BDP ile bir program yapmamasının ise Barzani’nin tasarrufunda olduğunu vurguladı.