Barzani kimin için geliyor?

Barzani kimin için geliyor?
Barzani kimin için geliyor?
Barzani'nin ziyaretini BDP'liler, 'siyasi' buluyor. Hükümet ise işin diplomasi ve çözüm süreci boyutuyla ön plana çıkarmak istiyor.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

Bu haftanın en ciddi olaylarından biri hafta sonu Diyarbakır’da gerçekleşecek Mesud Barzani ziyareti olacak. BDP ’liler, ziyareti ‘siyasi’ buluyor ve iki hedefinin olduğuna inanıyor. BDP’ye göre ilk hedef ‘dindar Kürtler’i BDP’den koparmakta Barzani’den yararlanmak. İkinci hedef ise “Suriye’deki Kürtlerin temsilcisi PYD’ye karşı Barzani’yi öne çıkarmak..” Hükümet ise işin diplomasi ve çözüm süreci boyutuyla ön plana çıkarmak istiyor. Başbakan’ın Danışmanı Milletvekili Yalçın Akdoğan, “Bu siyasi bir ziyaret değil. Fırsat olarak görmek lazım. Çözüm sürecine olumlu katkı sağlayabilir” diyor.

BDP, Barzani ziyaretine karşı mı?


Kuzey Irak’ta oluşan federatif devlet, Türkiye ’deki Kürt siyasi hareketi için her zaman pozitif bir unsur oldu. Kuzey Irak’ın Kürt liderlerine de aynı harekette her zaman büyük değer verildi. Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani ile Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesud Barzani, Türkiye’de ‘peşmerge lideri’ olarak anılırken, söz konusu liderlere itibar gösterenler hedef haline gelirken, Kürt siyasi hareketini temsil eden partiler iki isme de sahip çıkarak onları yüceltti. Hal böyle olmasına karşın, BDP’nin önde gelenleri bugünlerde ilginç bir duruma imza atıyor. Kendileri için kıymetli bir isim olmasına karşın, Barzani’nin Türkiye ziyaretini Diyarbakır’a yapmasından hoşnut görmüyor BDP. Bunun nedenlerini araştırınca biri iç politika , diğeri dış politikada olmak üzere iki önemli tespitin öne çıktığını gördüm:
Ziyaret AK Parti ’nin iç politika operasyonu olarak görülüyor. BDP’nin önemli isimleri, hükümetin Barzani’yi BDP’yi dışlayarak Diyarbakır’a getirmesini “Barzani’nin Kürt bölgesindeki gücünden yararlanma” çabası olarak görüyor. ‘Dışlayarak’ ifadesini kullanıyorum çünkü ne hükümet ne de Barzani’nin adamları ziyaret öncesinde BDP ile temas kurmamış. Ziyareti sormak için telefonla aradığım Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir bile, “Barzani’nin geleceği kesin mi” sorusunu bana yöneltecek kadar konudan bilgisizdi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) oluşumunda BDP’li vekil Altan Tan’ın gündeme getirdiği ‘Dindar Kürtler’ unsuruna dikkat çekilirken, Barzani’nin Şırnak, Silopi gibi bölgeler başta, Kürt bölgesindeki aşiret ilişkilerini seçimlerde AK Parti’ye destek için kullanacağı iddiası da dillendiriliyordu. Kuzey Irak’tan bir grup siyasetçinin gelip bölgede görüşmeler yaptığı bilgisi de BDP kulislerinde konuşuluyor. Bugünlerde Barzani ile Suriye’nin kuzeyindeki Kürtleri temsil ettiğini iddia eden PYD’nin ilişkilerinin pek de parlak olmadığı herkesçe malum. Zira, BDP’lilerin ziyaretle ilgili dış politik endişeleri, Ankara’nın PYD’ye karşı Barzani’yi destekleme stratejisi benimsediği yönünde. HDP’nin lideri Ertuğrul Kürkçü dün BDP Grubu’na seslenirken, şu sözleri işte bu yüzden kullandı: “Hükümet Güney Kürdistan’ın seçkinleri ile görüşmeyi tercih ediyor. Hem Öcalan’ın aldığı barış inisiyatifi ile hem de Rojava’daki halk devrimi ile Ortadoğu statükosu değişmiştir. O nedenle Barzani’yi Diyarbakır’da ağırlayanların gösterdiği cömertliğin PYD lideri Salih Müslim’e de gösterilmesini istiyoruz...”

Akdoğan: Çözüm için fırsat olarak görülmeli

BDP’lileri dinledikten sonra işin bir de AK Parti boyutuna bakmak gerek. Bu konularda en derin bilgilere sahip isim ise şüphesiz Erdoğan’ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan. Nitekim, Akdoğan Star gazetesindeki köşesinde Barzani’nin ziyareti de dahil olmak üzere görüşlerini dile getiriyor. Yine de kendisine sorma ihtiyacı duydum. Akdoğan, BDP’lilerin dile getirdiği senaryoları “Bu siyasi değil, resmi bir ziyaret” sözleriyle baştan reddetti. Ardından ekledi: “Bu ziyareti fırsat olarak değerlendirmek gerekiyor. Çözüm sürecine olumlu katkı sağlayabilir, ivme kazandırabilir. O nedenle küçük hesaplar yapmamak lazım. BDP, bu konuda ikircikli davranıyor. Çünkü Barzani’nin PYD ile ilişkisi gergin.” Türkiye’nin Irak ve Kuzey Irak’la ilişkilerinin önemine dikkat çeken Akdoğan, Barzani’nin Diyarbakır ziyaretinin resmi bir ziyaret olması nedeniyle Dışişleri Bakanlığı tarafından organize edildiğine dikkat çekti. Akdoğan, Barzani’nin BDP ile bir program yapmamasının ise Barzani’nin tasarrufunda olduğunu vurguladı.


  http://www.radikal.com.tr/1160478116047811

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  .... - Arjinn

  Kimin geldiği değil ne için geldiği önemli.

  ... - Arjinn

  Ne için değil kimin için geldiğine bakarız.Aşiret çıkarları için olduğu çok belli,bizi etkileyemez.

  yanılıyorsunuz sayın bektasoglu1975 - ismet65

  BDP heyeti, Goran Hareketi ve diğer kürt dinci partilerin temsilcileriyle Erbil de görüştü, kimse bir şey demedi. PYD başkanı Salih Müslim, Maliki başta olmak üzere iran ve Rusya liderlerini ziyaret etti; acaba niçin? http://www.radikal.com.tr/dunya/maliki_pyd_lideri_ile_gorustu-1113018 Salih Müslim Türkiye ye geldiğinde ve uçaktan iner inmez MiT tarafından bir arabaya bidirilip nereye götürüdüğünü ve kimlerle görüştüğünü kimse bilmiyor. Herşeye rağmen sayın Barzani kürt sorununu eşitlik temelinde barışçı bir zemende çözülmesini isteyen ve her yerde savunan birisidir. Barzani sadece kürtler için geliyor, bundan hiçbir kuşkunuz olmasın. Amede gelmeside bize onur verir.

  Ruya aleminden gercek aleme - mavran

  Birakinda insanlar kendi hur iradelerini kullansinlar. Her adimda onlari etkilemeye calismayi birakin. Yeni yeni oldu bittiler yaratmaya kimse calismasin. Sinirlar bellidir. Guney veya kuzey kurtistan diye bir yer yoktur. Ruyalardan herkes siyrilip gerceklerle yasamayi alissin. Bolgede Turkiye, Irak ve Suriye vardir.

  Kürtler ve Birlik - nesimk

  Kürtler Kendi arasında bu kadar fikir ve Şahsiyet ayrılığı yaşarken bu barış ve birlik nasıl sağlanacak.Güney Kürdistandaki halkın %50 si Sayın ÖCALAN'ı lider görüyor ,ROJAVA'nın Tamamı da? Gurur dediğim Barışa giden yolda Zehir içilmeli. Bugün BARZANİ ile Amed te Miting yapan ve kürtlerin birliğini gören Yarın SAYIN ÖCALAN ile yapacak.

  politika isi - kocero 21

  bence yüzde yüz akp nin politikasidir bu herkes bilmeli, cünkü simdiye kadar erdogan hic bir bdpyle görüsmemistir cözüm hakinda, adama sormazlarmi benim problemi benimle cözmüyorsun beni muhatap almiyorsun gidip komsuyla benim problemi sözde haletmeye calisiyorsun,barzani cok deyerli bir insan buna itirazim yok ama akp bdp ve barzani üclü grup olsaydi o zaman inanirdim cözüm icin oldugunu,insallah barzani akp,nin ve simdiye kadar kürtlerin üstüne oynanan oyuna gelmez ve akp,ye masa olmaz. saygilar

  Barzani ahlaksızlık yapıyor...! - bektasoglu1975

  Eğer BDP'liler Hevler'e gidip burada Nuri Maliki ile görüşselerdi acaba BDP'lilere gurur yapmayın diyenler ve Barzani ne düşünürdü? Bu bir gurur meselesi değil, ulusal onur meselesidir! Onuru olan bir Kürt lideri de bunları yapmaz! Bu politikayla da bir yere varamaz!