Barzani meydan okudu: PKK Kürtlerin bağımsızlık savaşının bir parçası

Mesud Barzani'nin açıklamaları kızdıracak: "Türkiye'nin Kuzey Irak'a girmesi savaş demektir. PKK Kürtlerin bağımsızlık savaşının bir parçasıdır. PKK ateş kes ilan etmişti ama Türkiye ateşkesi bozdu

BJORN BLASCHKE

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani, PKK'nın "Kürt bağımsızlık mücadelesinin bir parçası olduğunu" söyledi. Barzani, Türk askerlerinin bölgeye girmesi halinde karşılık verileceğini de belirtti. Yabancı gazetecilerle bir araya gelen Barzani, "Türkiye sorunu savaşla çözmekte kararlı. Ve bize başka bir çözüm bulmak için olanak tanımıyorlar“ dedi. Barzani, "başka çözümün“ siyasi diyalog olabileceğini, ancak bu çözümü Ankara’nın bloke ettiğini söyledi. Barzani geçen yılın Ekim ayında Iraklı Kürtlerin baskısı sonucu PKK’nın ateşkes ilan ettiğini, ardından gerilimi Türkiye’nin tırmandırdığını öne sürüp Ankara'yı suçladı:

"Soru şu: PKK mı Türkiye’ye saldırdı. Yoksa Türk ordusu mu PKK’ya? Ateşkesi kim bozdu? Eğer PKK bozduysa tutumumuz Türkiye’ninkinden farklı olmaz. Ama bizim incelememiz, ateşkesi bozanın Türkiye olduğu sonucunu ortaya koydu."

'TÜRK ORDUSUNUN HEDEFİ AKP'

Basın toplantısında PKK’dan kaçırılan Türk askerlerini salıvermesini ve örgütün ilan edeceğini açıkladığı ateşkese uymasını isteyen Barzani Türk ordusunu da eleştirdi: "PKK sadece bir bahane. Türk ordusu bir yandan Irak Kürdistanı’nı gözüne kestirmiş durumda. Bir yandan da hedefinde Adalet ve Kalkınma Partisi var.“

'ZATEN PKK'LILARIN ÇOĞU TÜRKİYE'DE'

Konuşmasında Türk basınını da eleştiren Barzani, medyanın kendisini PKK ile yaşanan sorunun bir parçasıymış gibi göstermeye çalıştığını ileri sürdü. PKK liderlerini Türkiye’ye teslim edemeyeceklerinin de söyleyen Barzani bunu, militanların ulaşılması güç dağlık bölgede saklanmalarına bağladı. Barzani Türk ordusunun 90’lı yıllarda düzenlediği iki operasyonda büyük kayıp verdiğini belirterek "Zaten PKK’lıların çoğu Türkiye’de" dedi.

'TÜRKİYE GİRERSE SAVAŞIRIZ'

Iraklı Kürtlerin PKK’ya karşı savaşma ihtimalini reddeden Barzani "Örgüt, Kürtlerin bağımsızlık savaşının bir parçası“ ifadesini kullanıp Türkiye'ye meydan okudu: "Eğer Kuzey Irak’a girerlersa bu savaş demektir. Bize, halkımıza, çıkarlarımıza, hakimiyet alanımıza saldırırlarsa tabi ki kendimizi savunuruz. Bunda sınır tanımayız." (Deutsche Welle)