Barzani: PKK terör örgütü değil ki

Mesut Barzani, AB ve ABD tarafından terör örgütü olarak kabul edilen PKK'yı terör örgütü olarak kabul etmediğini söyledi. Barzani, "PKK bizim kontrolümüzün dışındaki bölgelerde faaliyet gösteriyor. Oraya peşmerge gönderemeyiz. Bunu ABD'ye de ilettik" dedi

WASHİNGTON - Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, PKK’nin kendi kontrollerinin dışındaki bölgelerde barındığını savunarak “Biz PKK’nin çıkarılması konusunda Peşmerge’nin zor olan bölgelere gönderilmeyeceğine dair düşüncemizi Amerikalılara açık bir şekilde illetik. Bu bölgeler kontrol altına alınamayan bölgelerdir' dedi.

Mesut Barzani, CNN International ile yaptığı söyleşide Amerikalı yetkililerin, Kürt Yönetiminin PKK’ya karşı önlem almadığını düşündüklerine ilişkin bir soru üzerine “Ben bunu tümüyle reddediyorum" karşılığını verdi.

Barzani şöyle devam etti: "PKK kontrolümüzün dışındaki bölgelerde barınıyor. Dohuk, Süleymaniye ve Erbil gibi şehirlerinde ve hatta köylerinde bile yoktur. Hiçbir karargahları bizim olduğumuz yerlerde değil. Biz PKK’nin çıkarılması konusunda Peşmerge’nin zor olan bölgelere gönderilmeyeceğine dair düşüncemizi Amerikalılara açık bir şekilde illetik. Bu bölgeler kontrol altına alınamayan bölgelerdir."

Barzani, PKK’yı “ terörist bir örgüt olarak görmediğini vurgulayarak “Eğer Türkiye, sorunların çözümü konusunda bir barış yolu önerirse ve PKK bunu reddederse PKK’yi terörist bir örgüt olarak tanıyacağım. Ancak şimdi değil" dedi. (anka)