Barzani: PKK'ya izin vermeyiz

Kuzey Irak cephesi

Iraklı Kürt siyasetçilerin, Ankara'daki tezkere hazırlıklarına ilgisi artıyor. Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani,
"Topraklarımızın bir komşu ülkeye saldırılar için kullanılmasına izin vermeyeceğiz. PKK geçmişte bizim için de sorunlara yol açtı" dedi ve ekledi: "Türkiye de Kürt sorununa siyasi çözüm bulmalı."

DUBAİ - Irak'taki Kürt Bölgesel Yönetimi'nin Başbakanı Neçirvan Barzani, PKK'lı teröristlerin sınırdan sızarak Türkiye'ye saldırmalarını durdurma konusunda kararlı olduklarını söyledi. Barzani, Türkiye'yi de Kürt sorununa siyasi çözüm bulmaya çağırdı.
Barzani'nin, Katar'dan yayın yapan El Cezire televizyonuyla söyleşisi önceki akşam Kürdistan Demokrat Partisi'ne bağlı 'Kürdistan TV' ve 'Zagros TV'de de geniş olarak yayımlandı. PKK saldırılarının yarattığı sorunların askeri yollardan çözülemeyeceğini söyleyen Kürt Yönetimi Başbakanı, "Bizler Kürdistan bölgesinin hükümeti olarak, topraklarımızın yahut da Irak topraklarının herhangi bir komşu ülkeye saldırılar için kullanılmasına izin vermeyeceğiz" dedi. "PKK sadece Türkiye için bir sorun değil geçmişte bizim için de sorunlara sebep oldu" vurgusu yapan Barzani, "PKK sorunundan faydalandığımız doğru değil. Fakat bizim görüşümüz bu konu savaşla çözülemeyeceğinden siyasi çözüm aramamız gerektiğidir" ifadelerini kullandı.
Şiddete sadece siyasi bir anlaşmanın son vereceğini savunan Barzani, şöyle konuştu: "Son olarak 13 Türk askerinin öldürülmesinden ötürü çok üzgünüz. Sorunu çözmeye yardımcı olmayan bu olayı kınıyoruz. Daha fazla kan aktıkça bu sorun daha da karmaşıklaşır. Bu şiddete bir son vermeliyiz. Türk siyasiler bu konudaki düşünce biçimlerini değiştirmeli ve PKK konusuna yeni bir çözüm bulmalı. PKK siyasi bir çözüme hazır olduğunu söyledi. Bu yüzden bizler Türkiye'nin yanı sıra bütün taraflar barışçı bir çözüm bulmayı denemeliyiz."
Neçirvan Barzani, merkezi Irak hükümetinin Türkiye ile güvenlik anlaşmasını kendilerinin oluru olmadan imzalamasını eleştirmeyi de ihmal etmedi.