Barzani PKK'ya 'Silahları bırak' dedi

'Kürdistan Bölge Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada "Umarız PKK ateşkese bağlı kalır ve bunu sürdürür" denildi

İHSAN DÖRTKARDEŞ 

Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani,  PKK’ya silahlı mücadeleyi bırakma çağrısı yaparken Kuzey Irak topraklarının komşu ülkelere saldırı amaçlı kullanılmasına karşı olduğunu açıkladı.

‘Kürdistan Bölge Başkanlığı' adına yapılan açıklamada, bölgedeki siyasi partilerin bölgesel Kürt yönetimin ortak görüşe sahip olduğu vurgulanırken, “Biz şiddete başvurarak, siyasi amaçlarımıza ulaşabileceğimize kesinlikle inanmamaktayız” denildi. Açıklamada, Kürt yönetimin Irak Anayasası'na bağlılığın bir gereği olarak, Irak ve Kuzey Irak topraklarının bir komşu ülkeye saldırı amaçlı kullanılmasına kesinlikle karşı olunduğu savunularak şöyle denildi:

“Kürdistan İşçi Partisi’nden (PKK) talebimiz şiddet ve silahlı mücadeleye dayanmamasıdır. Çünkü şu içinde bulunulan dönemde doğru olan seçenek silahlı mücadele değil, mücadelenin siyasi, diplomatik ve medya alanlarında yürütülmesidir. Umarız PKK ateşkese bağlı kalır ve bunu sürdürür.”

Açıklamada nereden gelirse gelsin terörist saldırılara karşı olunduğu, Kuzey Irak halkının teröre defalarca kurban verdiğini belirtilirken şöyle devam edildi: “Halkımızın ve bölgenin geleceği için sürekli olarak barışı, demokrasiyi, güvenliği ve ilerlemeyi esas almışızdır. Her zaman için terörün karşısındayız. Bu bizim değişmez temel prensiplerimizden biridir. Bölge halklarıyla dostluk ilişkileri içerisinde olmayı arzuladığımızı yeniliyor, komşuluk ilişkilerine bağlı kalacağımızı önemle vurguluyoruz. Askıda kalan sorunların karşılıklı ilişkiler ve anlayış çerçevesinde çözüme kavuşacağına da inancımız tamdır.”