Barzani: Tehdit kabul etmeyiz

Barzani dün yine konuştu: Türk yetkililerden tehditler duyuyoruz. Başkalarının işine karışma hakkını kendinde görenler aynı tavır karşısında neden rahatsızlık duyuyor? Tehditleri kabul etmeyiz.

ERBİL - "Türkiye Kerkük'e karışırsa, biz de Diyarbakır'a karışırız" sözleriyle büyük tepki çeken Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) lideri Mesud Barzani, Ankara ve Washington'dan gelen uyarılara rağmen tavrını değiştirmedi. Barzani dün Erbil'de yaptığı konuşmada Türkiye'yi Kuzey Irak'a müdahale etmemesi için uyardı. Barzani şunları söyledi: "Türk yetkililerden zaman zaman nezaket dışına çıkan yorumlar ve tehditler duyduk. Türkiye'nin duruşundaki çelişkiyi görmelisiniz. Başkalarının işine karışma hakkını kendinde gören bir kimse ya da bir devlet, başkalarından aynı tavrı gördüğünde neden rahatsız oluyor, anlayamıyorum. Zaten ben 'karışıyoruz' demedim, 'bize karışırlarsa aynı şekilde yanıt veririz' dedim. Biz kimseyi tehdit etmeyiz ama başkalarından gelen tehditleri de kabul etmeyiz."
Konuşma eskiymiş
Cumartesi günü El Arabiya televizyonunda yayımlanan açıklamayı 26 Şubat'ta yaptığını söyleyen KDP lideri Mesud Barzani, konuşmanın o günlerde 'Türk yetkililerin Kerkük'ün statüsüne ilişkin referandumun ertelenmesi için Irak hükümetine açık açık meydan okumasına' yanıt niteliği taşıdığını savundu. (Dış haberler)