'Barzani Türkiye'de parti kuracak, Leyla Zana da katılacak'

'Barzani Türkiye'de parti kuracak, Leyla Zana da katılacak'
'Barzani Türkiye'de parti kuracak, Leyla Zana da katılacak'
Geçtiğimiz hafta sonu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine Diyarbakır'a gelen Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin partisi olan Kürdistan Demokrat Partisi'nin Türkiye'de de kurulacağı iddia edildi.

Radikal.com.tr – Geçtiğimiz hafta sonu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın daveti üzerine Diyarbakır’a gelen Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin partisi olan Kürdistan Demokrat Partisi’nin Türkiye’de de kurulacağı iddia edildi.

Müjgan Halis’in bugünkü Taraf gazetesinde yer alan haberine göre, kurucuları arasında Sertaç Bucak’ın da olduğu ‘KDP Türkiye’ye, Diyarbakır milletvekili Leyla Zana ve eski PKK yöneticilerinden Nizamettin Taş daha sonra katılabilir

Müjgan Halis’in haberine göre, hazırlık çalışmaları uzun süredir devam eden KDP’nin Türkiye partisinin kuruluş aşamasında sona gelindi. Eski PKK yöneticilerinden, PWD Nerin’in kurucusu Nizamettin Taş’ın da aralarında olduğu isimlerin, bir senedir partinin kuruluşu için bir araya geldiği iddia ediliyordu. KDP’nin Türkiye partisinin kurucuları arasında Sertaç Bucak da yer alacak. BDP ile ayrışma noktasına gelen Leyla Zana’nın da kurulduktan sonra partiye katılabileceği söyleniyor.


ANAYASAYI BEKLEMİŞLER

Türkiye KDP’sinin kuruluş toplantılarına katılan Sertaç Bucak; yaklaşık 7 aydır sürdürdükleri çalışmaların, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin Diyarbakır ziyaretiyle ivme kazandığını söyledi. Çalışmalarını Türkçe “Kürd Demokrasi Platformu”, Kürtçe ise “Platforma Demokrate Kurd” adıyla sürdürdüklerini söyleyen Bucak; Irak Kürdistanı’ndaki, Barzani’nin lideri olduğu KDP ile aynı gelenekten geldiklerini belirterek, “Kuruluş için Anayasa değişikliğini bekliyorduk. Çünkü adımızda Kürt sözcüğü olsun istiyoruz. Ama görünen o ki anayasa değişmeyecek. Bu yüzden yerel seçimlerden sonra partiyi kuracağız” dedi.


BABA MİRASI

Faili meçhul cinayete kurban giden babası Faik Bucak’ın kurucusu olduğu Türkiye Kürdistanı Demokrat Partisi’ni diriltmeyi amaçladıklarını söyleyen Sertaç Bucak, yerel seçimlere katılmayacaklarını ancak “yurtsever” adayları destekleyeceklerini söyledi. Taraf ’ın Nizamettin Taş’ın da parti girişiminde olup olmadığına ilişkin sorusunu “şehir efsanesi” olarak yanıtlayan Bucak, Leyla Zana’nın isminin geçtiği iddiaları hakkında ise “Leyla kardeşimizi kazanmak bizi çok mutlu eder” dedi.

BDP ile Kürtlerin kendilerini yönetme şeklinden tutun da, pek çok konuda ayrıştıklarını söyleyen Sertaç Bucak; “Yol haritamızı oluşturuyoruz. Milletvekili seçimlerine ilişkin henüz bir karar almadık ama katılabiliriz” dedi. Yeniden canlandırmaya çalıştıkları Türkiye Kürdistanı Demokrat Partisi’nin 1965’te kurulduğunu söyleyen Bucak; “Artık legal ve demokratik olarak mücadelede biz de varız” diye konuştu.


ESKİ PKK’LILAR ARKA PLANDA

Öte yandan Kürt çevrelerinden elde ettiğimiz bilgilere göre, yeni parti KDP’nin sponsorluğu ve garantörlüğünde kurulacak, zaten toplantılar da Diyarbakır ve Hewler’de (Erbil) eşgüdüm halinde sürdürülüyor. İddialara göre toplantılara eski KDP’liler ile eski PKK’lılar birlikte katılıyor. Nusaybinli Derweşê Sado, Kozluklu Yunus Altan, Diyarbakırlı Melle Arif, Silvanlı Şefik Kutlu Hewler’deki toplantıya katılan isimlerden birkaçı. İlk toplantı öncesinde PKK’dan ayrılan Nizamettin Taş, Sait Çürükkaya, Hıdır Sarıkaya ile de görüşülüyor. Nizamettin Taş, kurulması planlanan yeni partiye katılım ve aktif destek sözü veriyor. Ancak Taş ve arkadaşlarının kurucular arasında zikredilmelerinin yanlış bir izlenim yaratacağı düşüncesiyle katılımları sonraya erteleniyor.


İLKİ 48 YIL ÖNCE KURULMUŞTU

Türkiye Kürdistanı Demokrat Partisi (TKDP) 11 Temmuz 1965’te kuruldu. Partinin genel başkanlığına Faik Bucak getirildi. TKDP, Türkiye sınırları içinde özerkliği savundu. Bucak; 4 Temmuz 1966’da Urfa’nın Karaköprü mevkiinde uğradığı suikast sonucu yaralandı, ertesi gün de hayatını kaybetti. Parti, 1991 yılında yapılan 4. Olağan Kongresi’nde Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ismini aldı. 1992 sonbaharında yapılan Birlik Kongresi’nde Ala Rızgari Birlik Platformu, Ulusal Birlik Platformu (Bergeh), Rızgari’den ayrılan grup ve bağımsız bazı kadrolarla birlik kararı aldı. Bu kongrede parti, Hevgirtin-PDK adını aldı. Kasım 1994’te yapılan kongrede ise partinin adı, Partiya Demokrat a Kurdistan- Bakur (PDK-Bakur) olarak değiştirildi.


  http://www.radikal.com.tr/1161856116185610

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bager27 - bager27

  kdp'nin türkiyede parti kurmasının faydalarını türkiye kürtleri görecektir, zira bölge akpnin oylarını bölecek bir kürt partisine ihtiyaç vardır, sözün kısası kdpnin kuracağı parti bdpden çok akpnin oylarını alacaktır. bundan kimsenin şuphesi olmasın.

  Sukran - Rojawa1

  Degil Sayin Leyla Zana, sayin Abdullah Ocalan bile gecse sozde kurulacak partiye. Bugune kadar yapmis oldugu hizmetlerden dolayi sukranlarimizi sunar yollarinin acik olmasini dileriz.

  Bilgi çöpçüleri - Gılgameş

  Seçimleri AKP'ye kazandıracak daha sırada olan birçok proje var. Bu amaca hizmet için son zamanda bilgi çöpçülüğü ön plana alındı. Ancak bunların amacı çöp toplamak sanmayın. Tam tersi ortalığı çöplüğe çevirmek. Bu alıştığımız bir şey. Bu insanların debelenmek için çöplüğe ihtiyacı var. Çöplük olmadan birşey bulamaz bunlar.

  bu ne yaman celiski daye !!! - talattaylan

  PKK Yillarca "ulusal cikarlari" adina Suriye devletiyle isbirligi yapti ve hatta yine ayni "ulusal cikarlari" adina kendi muhaliflerini Suriye rejimine öldürttü (bkz Mehmet Sener). Simdi yine baska bir ulusalci parti ( KDP ) kendi "ulusal cikarlari" icin Türkiye ile isbirligi yapti, yapiyor, yapicak. Ulusal muhtevadaki örgütlerin, hareketlerin ederi zaten buur. Fazlasi da beklenmez. Ben bir marksist olarak buna sevgi göstermemekle beraber, ulusal kurtulus hareketlerinin "ulusal cikarlari" icin bazen böyle görüsmeler ve ortak isler yapmalari gerektigini biliyorum. Bize bunu yurtsever arkadaslar böyle ögretti. :))).. Kendileri, Kürtleri yok sayan Suriye rejimiyle 10 yildan fazla isbirligi yaparken güzeldi hostu, "ulusal cikardi", taktik hewal taktikti, ama baska bir ulusal hareket aynisini yapinca "hain, tirsikci, isbirlikci" oluyor. Böyle samimiyet olmaz. Buna ben inanmam :)).. Inanmak isteyenler el kaldirsin :))))

  AKP Bindigi dali kesecek )) - karaman2001

  Insallah kurulur, Eger kurulursa AKP deki emanet oylar bu partiye gider. Kotu de olsa bizim kurdumuzdur, AKP den iyidir. BDP nin oylarinimi bolecek? Sayin basbakan dediya, ben hayellerimi soyluyorum. Hele su boru bir Turkiyeye girsin, projeler bir bitsin, bunun sadece hayel oldugunu sayin basbakanda anlayacak.

  Amac Kurdleri bolmek - nemzetkozi

  Yeni degil, devlet huda par ve oncellerini cikardi kar etmedi. akp Kurdistanda kazanamayacagini anladi bir cok hatasi nedeniyle. bunlardan Kurdlerin asla unutamayacagi Roboski ve en son Rojavaya Kurdleri oldurmek icin gonderip techizatlandirdigi cihadist teroristlerdi. akp bu gercegi gordu ve kendince bolmenin turklere ait bir parti ile veya hudapar gibi Kurdlere karsi akilalmaz cinayetler isleyen bir parti ile olmayacagini gordugu icin bu kez Kurd icinde Kurd orjinli ama ayni zamanda da akp'ye biat edecek tkdp'yi kurmaya karar verdi. Hala bikmadiniz mi, ve hala anlayamadiniz mi Kurdlere karsi artik hileleriniz islemiyor diye... akilli adam tecrubelerinden ders cikarandir unutmayin... yolunuz acik olsun(!)

  AKP, de eksi 70 miletvekili - seyhan62

  yakin geleceyin 2 ci dubai,guney kurdistan da,dogal zenginlik kaynaklarindan kaynaklanan hizli yukselis,devam edecek,ihaleler. ticaret.kisisel çikarlar pesinde kosanlarin,arenasi ve buna bagli KDP bakur,gerçi illegal hep olmusturKDP BAKUR,PKK çikisindan çok daha eskilere dayanir geçmisi var,gerçekten boyle legal partinin kurulusu gerçeklesirse,çok kisa bir donem sonra,basbakan daha simdiden 70 millet vekiline elveda diyebilir,hatta bir fatiha da okuyabilir,kendisinin de çok iyi bildigi gibi,kùrtlùkten çok çikar iliskileri onlari AKP de topladi,BARZANInin kendilerine sunacagi ekonomik çikarlar,onlar için daha cazibeli olur,ustune birde kùrt etiketi,de olur,bunlarin arayipta bulamadigi bir ortam,kisaca bundan korkmasi gereken AKP ,