Barzani'den PYD'ye mesaj

Barzani'den PYD'ye mesaj
Barzani'den PYD'ye mesaj
Diyarbakır'da bulunan Mesud Barzani Suriye Kürtlerine mesaj göndererek 'Erbil Mutabakatını tanıyın' dedi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni ziyareti sırasında BDP ’li yöneticiler üzerinden Suriye’deki Kürtlere mesajlar gönderdi.

Barzani Suriye’de faaliyet gösteren ve PKK ’nın bu ülkedeki kolu olan PYD’ye Erbil Mutabakatını tanıma ve Esad rejimiyle bağlarını koparma çağrısı yaparak “Rojava’daki Kürtler Erbil Mutabakatı’na bağlı olduğunu bildirsin. Rejime bağlı kalacağını bildirenlere düşmanlık yapmayız ama destek vermeyiz.” mesajı gönderdi.

ERDOĞAN’LA GÖRÜŞMEDE GÜNDEME GELMEDİ
Öte yandan Rudaw televizyonuna konuşan Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanlık Davinı Başkanı Dr.Fuat Hüseyin, Başbakan Erdoğan ve Mesud Barzani aarsında dün yapılan görüşmede Irak'taki Kürt yönetiminin Suriye'nin Rojava bölgesine Türkiye 'nin isteği doğrultusunda yaptırım uygulanmasının gündeme gelmediğini söyledi. Görüşmenin tamamen siyasi bir görüşme ve yatırımları kapsamadığını söyleyen Hüseyin şöyle konuştu:

"Başbakan ile görüşmemizde, Türkiye'de Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yollarla çözümü için başlatılan çözüm süreci konuşuldu. Dışışleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yaptığı Bağdat ziyareti konuşuldu. Bu ziyaretin Irak Kürt bölgesine karşı bir görüşme ve diyalog olmadığı Başbakan ve Bakan Davutoğlu tarafından anlatıldı. Suriye'deki durum genel olarak ele alındı. Ancak, Suriye'nin kuzeyinde (Rojava) PYD'nin kurmak istediği de facto yönetime Kuzey Irak Kürt Yönetimi müsaade etmeyeceğine dair bir konu ve kararlaşma gündeme gelmedi. Türkiye ve Irak Kürdistan Bölgesi arasındaki enerji konusu ve petrol boru hatları konusu hiç konuşulmadı. Çünkü, bu konuların hükümetlerin işi olduğundan bu konuda bir anlaşma ve konuşma hiç gündeme gelmedi." 


  http://www.radikal.com.tr/116132611613269

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  üçüncü seçenek - bager27

  ne erbil ne şam, bence kandil-imralı

  bu sözler hiç de inandırıcı gelmiyor insana. - okkes cavus

  barzaninin gelişi konusunda bu kişi ya bir şey bilmiyor, yada tamamen çarpıtıyor. barzaninin bu kadar şaşa ile gelmesi sadece nikah kıyıp yemek yemek için olmasa gerek. neler konuşuldu nelere karkar alındı bunu bilmiyoruz. barzani kendinden başka olan kürtlere karşı olduğu bilinen bir gerçek...... sonuca bakalım ileride belli olacaktır.

  Ya - user1153100

  Bu "ya sev ya terk et" icerigini hatirlatiyor. Bunun ücüncü yolu da var: hem Sam`a hem Erbil`e hemde Ankara`a direnmek ve Diyabakir`i secmek!

  devreleri yakmışlar - Efendisiz65

  Barzani ve Erdoğan sanırım iyice karıştırmışlar işi. birileri rojavadakilerin ne erbile ne şama ihtiyaç duymadığını anlatsa daha kolay kavrayacaklar konuyu bence.

  BARI SEN YAPMA - pispor

  Haydi Türk devleti rojava halkına düşman daha bugün üç Rojavalı Kürt sınırda Türk güvenlik güçleri tarafından katledildi ya siz niye düşmanınız

  PYD Düsmanligi - user1153100

  PYD düsmanligi belki Erdogan ve Davutoglu`nun hosuna gidebilier, fakat Kürt halki bu düsmanliga gerekli cevabi kesinlikle verecektir.

  Isabetli mesaj! - demokrat09

  Dogru demis. PYD nin yapti benimsenemez. Baska bayrak asiyorlar. Orda bile bi ihanet yapiliyor . Daha bayraga saygi gösteremiyen PYD Kürtlerin birliginden bahsediyor. Kürdistan bayragi atalarimizin rengidir. Med imparatorluhundan gelir. Med imparatorlugunun ayni bayrak tek fark günes yerine tacli aslan vardir bayrakta. Kirmizi sehitlerini kani icin. Yesil kürdistanin yesilligini. Beyazi unuttum simdi. Günesde zerdüslükten gelen bi simge. Günesinde 21 isini vardir. Oda newrozdan gelir. Newroz 21 martdadir. PYD bu anlasmaya uxmuyarsk sadece ne kadar hüküme düskün oldunu gösteriyor. Kürdista degil . Kürtler icin PYD mi ön planda gözüküyor yada KDP mi önemli. Kürtler icin önemli olan bi an önce özgürlesmesi ve de facto lar degil. Esed güclendi geri geldi o zaman ne olacak. Yine o mu basa gelecek. Onun icinmi habire de facto dan konusuyor PYD? PYD ne istedini düsündünü söylesin. De facto larlan Kürt halkini aldatmasin. Her biji serok Barzani!!!!!!!!