Barzani'den PYD'ye mesaj

Barzani'den PYD'ye mesaj
Barzani'den PYD'ye mesaj
Diyarbakır'da bulunan Mesud Barzani Suriye Kürtlerine mesaj göndererek 'Erbil Mutabakatını tanıyın' dedi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni ziyareti sırasında BDP ’li yöneticiler üzerinden Suriye’deki Kürtlere mesajlar gönderdi.

Barzani Suriye’de faaliyet gösteren ve PKK ’nın bu ülkedeki kolu olan PYD’ye Erbil Mutabakatını tanıma ve Esad rejimiyle bağlarını koparma çağrısı yaparak “Rojava’daki Kürtler Erbil Mutabakatı’na bağlı olduğunu bildirsin. Rejime bağlı kalacağını bildirenlere düşmanlık yapmayız ama destek vermeyiz.” mesajı gönderdi.

ERDOĞAN’LA GÖRÜŞMEDE GÜNDEME GELMEDİ
Öte yandan Rudaw televizyonuna konuşan Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanlık Davinı Başkanı Dr.Fuat Hüseyin, Başbakan Erdoğan ve Mesud Barzani aarsında dün yapılan görüşmede Irak'taki Kürt yönetiminin Suriye'nin Rojava bölgesine Türkiye 'nin isteği doğrultusunda yaptırım uygulanmasının gündeme gelmediğini söyledi. Görüşmenin tamamen siyasi bir görüşme ve yatırımları kapsamadığını söyleyen Hüseyin şöyle konuştu:

"Başbakan ile görüşmemizde, Türkiye'de Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yollarla çözümü için başlatılan çözüm süreci konuşuldu. Dışışleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yaptığı Bağdat ziyareti konuşuldu. Bu ziyaretin Irak Kürt bölgesine karşı bir görüşme ve diyalog olmadığı Başbakan ve Bakan Davutoğlu tarafından anlatıldı. Suriye'deki durum genel olarak ele alındı. Ancak, Suriye'nin kuzeyinde (Rojava) PYD'nin kurmak istediği de facto yönetime Kuzey Irak Kürt Yönetimi müsaade etmeyeceğine dair bir konu ve kararlaşma gündeme gelmedi. Türkiye ve Irak Kürdistan Bölgesi arasındaki enerji konusu ve petrol boru hatları konusu hiç konuşulmadı. Çünkü, bu konuların hükümetlerin işi olduğundan bu konuda bir anlaşma ve konuşma hiç gündeme gelmedi."