Barzani'den yeni çıkış: Harekâtı savaş ilanı sayacağız

Kürt Bölgesel Yönetimi lideri Barzani, Türkiye'nin PKK'yı Iraklı Kürtlerin refah ve bağımsızlığına karşı kullandığını söyledi: "Türkiye'nin topraklarımızı işgali veya harekâta girişmesi savaş ilanı sayılacak."

ERBİL - Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetimi başkanı Mesud Barzani, Türkiye'nin PKK'yla ilgili rahatsızlığını Kuzey Irak'taki Kürtlerin giderek artan refahı ve bağımsızlığına meydan okumak için kullandığını öne sürdü. Barzani, "Türkiye'nin topraklarımızı işgal etmeleri veya harekât düzenlemeleri, savaş ilanı sayılacaktır" dedi.
Barzani, Fransız Le Monde gazetesine yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'a sınır ötesi operasyon ihtimalini değerlendirirken "PKK'nın sadece bir bahane olduğuna inanmak üzereyim. Türkiye'nin tehditleri ve davranışları bizde esas hedefin Kürt bölgesi olduğuna dair şüphe uyandırıyor" dedi. Barzani, Türkiye'ye sorunu silah değil diyalogla çözme çağrısı yaptı ve Türkiye askeri çözüm seçeneğini dışarıda bırakırsa işbirliğine hazır olduklarını belirtti. Ancak Türkiye'nin sorunun tek çözümünü savaş olarak gördüğünü söyleyen Barzani, "Topraklarımıza harekât düzenlemeleri, savaş ilanı sayılacaktır" dedi.
'PKK, Kürt bağımsızlık mücadelesinin parçası'
Barzani, Deutsche Welle'de (Almanya'nın Sesi) radyosunda yayımlanan habere göreyse PKK'nın "Kürt bağımsızlık mücadelesinin bir parçası olduğunu" ifade etti. Barzani geçen yılın ekim ayında Iraklı Kürtlerin baskısı sonucu PKK'nın ateşkes ilan ettiğini, ardından gerilimi Türkiye'nin tırmandırdığını öne sürüp Ankara'yı şöyle suçladı: "Soru şu: PKK mı Türkiye'ye saldırdı. Yoksa Türk ordusu mu PKK'ya?
Ateşkesi kim bozdu? Eğer PKK bozduysa tutumumuz Türkiye'ninkinden farklı olmaz. Ama bizim incelememiz, ateşkesi bozanın Türkiye olduğu sonucunu ortaya koydu."
Türk basınını da eleştiren Barzani, medyanın kendisini PKK ile yaşanan sorunun bir parçasıymış gibi göstermeye çalıştığını ileri sürdü. PKK liderlerini Türkiye'ye teslim edemeyeceklerini de söyleyen Barzani bunu, militanların ulaşılması güç dağlık bölgede saklanmalarına bağladı. Iraklı Kürt lider, Türk ordusunun 90'lı yıllarda düzenlediği iki operasyonda büyük kayıp verdiğini belirterek "Zaten PKK'lıların çoğu Türkiye'de" dedi.