Barzani'ye, 21 yıl sonra yeniden Güneydoğu'da 'üst düzey' karşılama

Barzani'ye, 21 yıl sonra yeniden Güneydoğu'da 'üst düzey' karşılama
Barzani'ye, 21 yıl sonra yeniden Güneydoğu'da 'üst düzey' karşılama
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hafta sonu Diyarbakır'a yapacağı ziyaret sırasında görüşeceği Kürt lider Mesut Barzani, bundan 21 yıl önce de bölgeye gelmiş ve resmi görevliler tarafından ağırlanmıştı.

İSTANBUL – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın hafta sonu Diyarbakır'a yapacağı ziyaret sırasında görüşeceği Kuzey Irak'taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne en son bundan 21 yıl önce gelirken, dönemin Jandarma Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis tarafından, bugünkü Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani ile birlikte ağırlanmıştı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, 1992 yılı Ekim ayında Kuzey Irak'ta PKK 'ya yönelik ilk büyük sınır ötesi operasyonu yaptı. Türkiye operasyonlardan sonuç alabilmek için Kuzey Irak'taki önde gelen Kürt liderler Kürdistan Yurtsever Birliği Celal Talabani ve Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani'nin peşmerge güçlerinin de destek vermesini istedi. Dönemin Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis, 1992 yılı aralık ayında Barzani ve Talabani ile Kuzey Irak'ta, kısa süre sonra Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde görüştü.

Turgut Özal'ın Cumhurbaşkanı olduğu dönemdeki bu görüşme ardından iki Kürt grubu bir süre PKK'nın karşısında durmuş, sınır karakollarının yapımına ağırlık verilmişti.

Geçen 21 yıl içerisinde Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis, uçak kazasında şehit düşmüştü.

Mesut Barzani, bu ziyaretten sonra Ankara'ya birçok kez gelirken, Diyarbakır Havaalanı üzerinden birkaç kez Avrupa ülkelerine gitmişti. Mesut Barzani 21 yıl sonra Diyarbakır'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşürken Güneydoğu'da resmi düzeyde ikinci kez temasta bulunmuş olacak.


İHSAN DÖRTKARDEŞ / DHA   http://www.radikal.com.tr/116080811608086

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yunan Basını - ibretnüma

  Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi denmesi çok önemli bir şey ifade eder. O Kürt yönetiminin bölgesel olduğu gerçeğini. Mesela Yunanistan aynı şeyi yapar. Makedonya Cumhuriyeti demez, dedirtmez zira Makedonya o devletten daha büyük bir alanın adıdır. Kürdistan gibi...

  Demek ki, - vemerald

  Aşiret reisi, Türk devleti her istediğinde göreve hazır! Gerektiğinde tüfeğiyle, gerektiğinde türküsü (Türkücüsü) ile.

  herneyse - karayel1965

  bu ziyaretler o tarihlerde nicin medyada es gecildi?o günlerde asiret reisi baldiri ciplak dediklerinizle bugün görüsmenizin sebebi nedir?eger bu görüsmelerle türkiyeli kürtleri aldatmak özgürlük mücadelesini sekteye ugratmaksa amaciniz,büyük yanildiginizi ben simdiden söyleyeyim nasil olsa zamani geldiginde herkes görecek.

  Tarih tekerrür ediyor, aslında değişen bişey yok - serhat35

  Bu fotoğraf Barzani'nin bu gelişiyle ilgili çok şey ifade ediyor, anlayana.

  Hele şükür! - Pe@ce

  Hele şükür ilk defa Radikal'in bir haberinde Mesut Barzani'nin başkanı olduğu Kürdistan Bölgesel Yönetimi her zaman olduğu gibi Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi şeklinde değil de olduğu gibi, kendi orjinal adıyla geçiyor.

  Kaza değil - brotherlouie

  Eşref Bitlis olayı kaza değil BOP projesinin startının verildiği tipik bir kontrgerilla cinayetidir.