Barzani'ye göre gerilim düştü

Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetiminin başkanı Mesut Barzani, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı George Bush ile Washington'da geçen pazartesi yaptığı görüşmeyi, 'tansiyonu düşürücü olumlu bir görüşme' olarak niteledi.

SELAHADDİN - Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetiminin başkanı Mesut Barzani, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı George Bush ile Washington'da geçen pazartesi yaptığı görüşmeyi, 'tansiyonu düşürücü olumlu bir görüşme' olarak niteledi.
Kuzey Irak'a gelen Irak Meclis Başkanı Mahmut el Meşhedani ile Selahaddin kentinde bir araya gelen Barzani, ziyaretin ardından gazetecilerin soruların yanıtladı. Barzani, bir soru üzerine Erdoğan-Bush görüşmesini 'tansiyon düşürücü' olarak değerlendirdiğini söyledi.
PKK'ya yönelik önlemler konusundaki soru üzerineyse Barzani, "Önceden kararlaştırdığımız bazı önlemleri devreye sokmuş durumdayız" dedi.
'Türkiye önemli'
Mahmud El Meşhedani ise Türkiye'nin dostluğunun kendileri için önemli olduğunu belirterek şunları söyledi: "Değerli komşumuz Türkiye'ye sesleniyoruz. Sorunlarımızın yapıcı ve barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Türkiye'nin güvenilirliği bizim için önemlidir.
Sınırlardaki yığınak bizi endişelendiriyor. Sıcak takip sorunu çözmez. Irak çatışmalardan çok çekti, artık çekmesini istemiyoruz."