Baş zanlı 2 yıldır PKK üyesi

Baş zanlı 2 yıldır PKK üyesi
Baş zanlı 2 yıldır PKK üyesi
Fransız savcılığına göre, Paris suikastinde baş zanlı Ömer Güney. 2 yıldır PKK üyesi ve Sakine Cansız ile en son görüşen kişi.

PARİS- İSTANBUL - Paris’te PKK ’nın kurucularından Sakine Cansız ile birlikte Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in Kürt Enformasyon Merkezi’nde öldürülmesiyle ilgili soruşturmada 31 yaşındaki Ömer Güney tutuklandı. Fransız savcılığı, zanlının güvenlik kameralarından tespit edildiğini açıkladı. Sivas doğumlu zanlının 2 yıldırPKK üyesi olduğu belirtiliyor .

Paris Cumhuriyet Savcısı François Molins, 9 Ocak’ta işlenen cinayetlerle ilgili soruşturmayı yürüten polis ekibinin müdürleri Christian Lothion ve Christian Flaesh ile dün bir basın toplantısı düzenledi. Savcı Molins, Fidan Doğan’a 4, Sakine Cansız’a 3 ve Leyla Şaylemez’e 3 mermi isabet ettiğini açıkladı. Savcı, bir silah bulunduğunu ve silahın yarı otomatik 7,65 milimetre çapında olduğunu belirtti. Trafik kameraları ve mağazalardaki güvenlik kameralarının tek tek incelendiğini anlatan Molins’in açıklamasına göre olay günü şunlar yaşandı:

Cinayet saati belirlendi ‘Ömer Güney’ isimli zanlı Sakine Cansız ile cinayetin işlendiği Rue Lafayette 147 numaraya 11.29’da geldi ve 11.49’da ayrıldı. Güney, binaya ikinci kez 12.11’de girdi ve 12.56’da çıktı.’ Savcı Molins, öldürülen kadınlara yapılan otopsi sonucunda cinayetlerin ‘saat 12.43 - 13.21’ civarında işlendiğinin belirlendiğini, bunun da Güney’in binaya ikinci gelişiyle çakıştığını duyurdu. Molins, Güney’in cinayetten bir gün önce Sakine Cansız adına 1000 euro çektiğinin belirlendiğini, üst aramasında ise 930 euro bulunduğunu kaydetti. Molins, Güney’in cinayetleri itiraf etmediğini, çelişkili ifadeleri için şüpheleri üzerine çektiğini bildirdi.

Çantada barut izi
Güney’e ait bir çantada barut izine rastlandığını bildiren Molins, tüm bu gerekçelerden dolayı zanlının baş şüphelisi olarak kabul edildiğini ifade etti. Savcılığın açıklamasında yer almayan bir iddiaya göre, cinayetleri araştıran tim onlarca kişinin ifadesine başvurdu, olay sonrası merkeze uğramayanlar şüpheli oldu.


Polis: Tam aydınlatılmadı
AFP’ye konuşan bir Fransız polis yetkilisi ise “Hâlâ temkinli olmak lazım. Her ne kadar zanlının rolünün ne olduğu tam olarak aydınlatılamadıysa da, bir iç hesaplaşma üzerinde duruyoruz” dedi. (AA/RADİKAL)

‘Çok önemli bulgulara ulaşılıyor’

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Paris savcılığının açıklamasından önce öğlen saatlerinde yaptığı açıklamada, Paris’teki soruşturmada önemli bulgulara ulaşıldığını söyledi. Davutoğlu şunları söyledi: “Cinayetin işlendiği günden itibaren bu konuyu çok yakından takip ediyoruz. Önemli bulgulara ulaşılmakta olduğunu söyleyebilirim. Kısa süre içinde duruma göre bu konuda daha somut bilgiler verilebilir. Soruşturma belli bir aşamaya gelince Fransa tarafından açıklama yapılır.” Ulaşılan önemli bulguların ’iç hesaplaşma’ iddialarını güçlendirip güçlendirmediğini sorusuna Davutoğlu,”Baştan itibaren bu yöndeydi bütün soruşturmanın odaklandığı ve yürütüldüğü alan. Ama adli süreçlerde aynı zamanda nihai neticeye ulaşmadan bir şey söylemek doğru olmaz. Fakat bu yönde yürütülüyor soruşturmaların istikameti” diye konuştu. {ANKARA/RADİKAL}