Başarının anahtarları

Öğrencilerin başarısının ilk anahtarı beslenmede... Ders çalışmayı bilmek gerekir... Üniversitelinin burs rehberi...
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Okul başarısındaki en önemli etkenlerden biri beslenme. Sağlıklı ve dengeli beslenme, öğrencilerin konsantrasyon düzeyleri ve zekâ puanlarını artırıyor. Oysa Türkiye'de öğrencilerin yüzde 70'i sabah kahvaltısı yapmıyor. Sabah kahvaltısı yapanların yüzde 30'u ise sokak satıcılarından simit, sandviç, gofret gibi besinleri tercih ediyor. Britanya'da yapılan bir araştırma da beslenmenin zekâ puanı üzerindeki etkisini gözler önüne seriyor. Araştırmaya göre beslenme alışkanlıkları izlenen ikizlerden sağlıklı beslenenin zekâ testindeki başarısı, tatlı, tat yoğunlaştırıcı ve boya içeren yiyeceklerle beslenene göre yüzde 15 daha fazla.
Okul çağı, çocuklarda büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu dönem. Bu dönemde kazanılan beslenme alışkanlıkları ise başarının en önemli faktörlerinden. Uzmanlara göre öğrencilerin beslenme tarzı üç ana ve üç ara olmak üzere günde altı öğün olmalı. Marmara Üniversitesi Hastanesi'nden uzman diyetisyen Esra Güneş, yeterli ve dengeli beslenmenin yapılabilmesi için, et, süt, tahıl ve meyve sebze grubundan her öğünde gerekli miktarda alınması gerektiğini söylüyor.
Strese karşı B vitamini
Bu gruplardan oluşan dengeli bir beslenme ile enerji, proteinin yanı sıra gerekli vitamin ve minerallerin alınmasının sağlandığını ve bunun da beyin çalışma, algılama ve muhakeme gücünü yükselttiğini vurgulayan Güneş, şöyle konuşuyor: "B grubu vitaminlerinin beyindeki önemli reaksiyonların gerçekleştirilmesindeki payı, zihinsel potansiyel açısından çok önemli. Ayrıca B vitaminleri beyni strese karşı da koruyor. Beyin için enerji üretimine büyük katkısı olan B vitaminlerinin eksikliği, yorgunluğa, hafıza ve zekâ performansının zayıflamasına neden oluyor. Öte yandan beyne oksijen taşınmasında da demirin önemli bir rolü var. Demirin yiyeceklerden emilmesini kolaylaştıran vitamin ise C vitamini. Demir içeren yiyeceklerin C vitaminine sahip besinlerle birlikte alınmasında fayda var.
Ayrıca E vitamini de beynin etkin ve verimli kullanılmasında oldukça etkin. Beyin günlük kalorimizin ortalama yüzde 30'unu harcıyor. İngiltere'de 2003'te Southampton Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, zekâ ve fiziksel davranışları eşit olan ikizlerin beslenme alışkanlıkları 14 gün izlendi. İkizlerden biri tatlı, tat yoğunlaştırıcı ve boya içeren yiyeceklerle, diğeri ise sağlıklı beslenmiş. Sonuçta sağlıklı beslenen çocuğun zekâ testinin diğer besinlerle beslenen kardeşine göre yüzde 15 daha başarılı olduğu saptandı."
Öğrencilerin gün içinde okul başarısını etkileyen en önemli etkenlerden biri de kahvaltı. Güneş, araştırmaların kahvaltı yapmayan çocukların dikkat, öğrenme, aritmetik becerilerinde kayıp olduğunu kanıtladığını söylüyor. Çocuklarda çay, kolalı içecek tüketimi yüzde 50'nin üzerindeyken süt ve ayran tüketiminin yüzde 15 ile 25 oranında kaldığını da vurgulayan Güneş, öğünlerde yenilmesi gereken besinler hakkında şu bilgileri veriyor: "Çocuklar günde muhakkak altı öğün beslenmeli. Süt, ekmek, meyve ve et grubu kullanılarak hazırlanan bir kahvaltı öğünü, çocukları sağlıklı bir beslenme programına yöneltir. Kaşarlı sandviç ya da tost, süt ve mısır gevreği yulaf ezmesi çeşitli alternatifler olabilir. Öğle yemeği okulda verilmiyorsa, öğrencinin evden okula doyurucu besin değeri yüksek yiyecekler götürmesi gerekir. Akşam yemeği ise çocuğun gün boyunca yiyemediği besinlerden oluşmalı. Özellikle sebze tercih edilmeli.
Florance Nightingale Hastanesi'nden diyetisyen Ece Günay da fast food'un ileriki yaşlarda obeziteye, kalp ve şeker hastalıklarına neden olduğunu vurgulayarak "Öğrenciler gündüz dengeli beslenmiyorlarsa akşam öğünlerinde bu açığı kapatmalılar. Altı öğün beslenme ideal. Ara öğünlerde meyve yemelerini tavsiye ederim" diye konuşuyor.
Zihin açıcılar

 • Kuru üzüm
 • Kuru kayısı
 • Kuru erik
 • Ceviz
 • Fındık
 • Badem
  İdeal beslenme çantası nasıl olmalı?
 • Sandviç hazırlarken peynir, domates veya ton balığı kullanılabilir. Bu sayede balıkta bulunan Omega 3 ve 6 yağlarının yanı sıra bol miktarda E vitamini de alınmış olur. Ton balığı, haftada iki defa çocuğa verildiğinde diğer günlerde ise tavuk ve köfte kullanılırsa çocuğun bütün et çeşitlerinden tüketmesi sağlanabilir.
 • Salam, sucuk ve sosis gibi etlerin verilmesi tavsiye edilmiyor. Bu besinler ileriki yaşlarda bağırsak kanseri oluşum riskini artırıyor. Çocuk bu ürünleri yemek istiyorsa, bunların yanında mutlaka C vitamini içeren portakal ve greyfurt gibi meyveleri de tüketmeli.
 • Gazlı içeceklerden uzak durulmalı. Süt ve ayran tercih edilmeli. Eğer çocuk sütü ve yoğurdu sade olarak tüketmeyi sevmiyorsa, süt, kakao veya çikolata gibi gıdalar ile tatlandırılabilir veya hazır olarak satılan meyveli sütler, pudingler, meyveli yoğurtlar kullanılabilir. Meyve suları ancak taze tüketildiği zaman yararlıdır. Bu nedenle evde sıkılmış meyve suyu tercih edilmeli.
 • Vitaminin en iyi alınabileceği besinler, taze meyve ve sebzeler. Bunun için mevsimine göre mandalina, elma, armut, muz, çilek gibi çocuğun rahatça tüketebileceği meyveler tercih edilmeli.
  Vitamin deposu besinler
 • Kansızlığı önlemek ve beyne oksijen gitmesini artırmak için yenilmesi gereken besinler: Kırmızı etler, karaciğer, kuru baklagiller, koyu yeşil sebzeler, yumurta, domates ve pekmez.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için C vitamini içeren besinler: Turunçgiller, kivi, domates, patates, karnıbahar, brokoli, kavun, çilek, incir, kırmızı ve yeşil biber.
 • Sinir sistemini kuvvetlendirmek için B grubu vitaminleri içeren besinler: Kuru baklagiller, kırmızı et, ayçekirdeği, balık, yoğurt, süt, peynir, yeşil yapraklı sebzeler, tavuk eti, hindi, yerfıstığı, muz, kavun, brokoli, ıspanak, enginar.
 • E vitamini içeren besinler: Bitkisel yağlar, yerfıstığı, ayçekirdeği ve buğday.
 • Kemiklerin ve dişlerin gelişimi için gerekli olan kalsiyum ve D vitamini içeren besinler: süt, sütlü tatlılar, yoğurt, peynir, yeşil yapraklı sebzeler.
  Yapılan yanlışlar
 • Kahvaltıda süt yerine çay içilmesi.
 • Baklava, kadayıf, künefe gibi ağır tatlılar yerine dondurma veya sütlü tatlıları tercih etmek daha doğru.
 • Çocuklara cips, çikolata, boyalı şekerler, kola gibi zararlı abur cuburlar ödül olarak gösterilmemeli. Meyveler, dondurma, meyveli yoğurtlar gibi daha sağlıklı besinler ödül olarak verilmeli ve çocuk buna alıştırılmalı.
 • Ayaküstü beslenme (fast food), özellikle kentsel bölgelerdeki çocuklarda yaygın bir beslenme şekli. Ancak bu şekilde beslenme doymuş yağ asitleri yönünden zengin, posa içeriği, A ve C vitaminleri yönünden yetersiz olup şişmanlık, kalp-damar hastalıklarının oluşma riskini artırıyor.


  Çok değil verimli çalışın
  Derslerde başarılı olmanın anahtarı çok çalışmak değil, verimli çalışmak. Doğru çalışma içinse eksikleri belirleyerek kolay kavranılan konulardan işe başlanmalı

  Okul başarısını etkileyen diğer faktörlerden biri de verimli ders çalışma. Öğrenme ve çalışma stilleri öğrenciden öğrenciye farklılık gösterse de çalışmada verimi yakalamanın bazı altın kuralları var. Uğur Kariyer Merkezi Genel Koordinatörü Banu Gürün, her öğrencinin kendi özelliklerini göz önüne alarak çalışma programı oluşturması gerektiğini vurgulayarak "Çalışmaya başlanmadan önce eksikler belirlenmeli. Sözel ağırlıklı bir dersten sonra sayısal bir ders programa yerleştirilmeli. Çalışmaya kolay kavranan konulardan başlanmalı ve öğrencinin zorlandığı konuları sona bırakılmalı" diye konuşuyor.
  Başarının alınan notla ya da maaşla da ölçülmemesi gerektiğini söyleyen Gürün, "Biz iki almış bir çocuğun başarma duygusunu sevmiyoruz. Beş almış bir çocuğun başarma duygusunu seviyoruz" diyerek, başarının öğrencilerin kapasitesine göre değerlendirilmesi gerektiğini de vurguluyor. Gürün, aileler ve çocuklar için başarıyı yakalamanın yollarını şöyle anlatıyor:
  Yalıtılmış ortama gerek yok
  "Ülkemizde okul öncesi eğitim yaygın değil. Birinci başarısızlık nedenlerinden biri bu diye düşünüyorum. Çocuk sınanma durumu ile belki de hayatında ilk defa karşı karşıya geliyor. Bu da sınanma kaygısını getiriyor. Ayrıca aileler sürekli olarak 'Bugün okulda neler yaptın' dememeli. Çocukla iletişim kurmanın yolu 'okulda ne yaptın' sorusundan geçmemeli. Özellikle ergenlik dönemindeki çocukların ailelerine haftanın bir gününü ve saatini belirlemeli ve o saatte okul ile ilgili soruları sormalı. Ders çalışmak için her zaman kendine ait bir çalışma odası olsun denir. Hayır, kendine ait bir çalışma yeri olsun, çünkü herkesin koşulları eş olmaz. Bu, mutfak masasının bir köşesi olabilir ya da evin içinde belirlenecek bir yerdir. Dikkatin 20-25 dakikadan sonra dağıldığı esasını düşünerek hareket etmek gerekiyor. Televizyonun başında ya da yüksek sesli müzikle çalışmayı önermiyoruz. İlla müzik ile çalışılmak isteniyorsa kısık seste klasik müzik önerilebilir. Çalışmaya başlanmadan önce eksikler belirlenmeli. Sözel ağırlıklı bir dersten sonra sayısal bir ders programa yerleştirilmeli. Çalışmaya kolay kavranan konulardan başlanmalı. Öğrencinin zorlandığı konuları sona bırakılmalı. Ailelerin sık yaptığı yanlışlardan biri de çocuklarını özellikle ÖSS ve OKS'ye hazırlarken yalıtılmış ortamlar yaratmaları. Eve misafir kabul edilmiyor, televizyon açılmıyor. Gerçeğe özdeş, yalıtılmamış ama çalışmaya uygun olarak düzenlenmiş ortamlar en mantıklısı."
  Bunlara dikkat!
  Memory Center of İstanbul'dan Uzman Psikolog Aynur Sayım da okul başarsızlığında dikkat eksiliği ve hiperaktivite, özel öğrenme güçlüğünün de etkili olduğunu anlatarak şöyle konuşuyor: "Dikkat eksiliği ve hiperaktivitenin belirtileri aşırı hareketlilik, dikkat süresinin kısa olması, sırada uzun süre oturamama. Özel öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ise yazılı anlatımda ve matematikte zorlanıyor. Harfleri ya da rakamları tersten yazabiliyorlar. B harfini d olarak yazabiliyor. Aile ve öğretmen çocukda böyle davranışlar gözlemliyorsa çocuk psikiyatristine başvurulmalı.
  Üniversitelinin burs rehberi
  Üniversitelerin birçoğunun 2005-2006 akademik yılına başlamasıyla burs başvuruları da başladı.

  Büyütmek için tıklayınız
  Türkiye genelinde üniversite öğrencilerine burs veren pek çok kurum bulunuyor. Bu kurumlardan biri de Hüsnü M. Özyeğin Vakfı. Vakıf, bu yıl 600 öğrenciye karşılıksız burs verecek. Aylık 165 YTL'lik bursu alabilmek için öğrenciler 15 Ekim'e kadar üniversitelerinin öğrenci işleri daire başkanlıkları ve burs ofislerinden formları alıp, okula teslim edecek. Burs verme şartları kurumdan kuruma değişiyor.
  Türkiye genelinde üniversitede okuyan gençlerin burs alabilecekleri bazı kurumların isimleri ve iletişim numaraları ise sağda:


  • http://www.radikal.com.tr/7586947586940

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.