Başarının koşulu sistemi iyi bilmek

ÖSS'de başarılı olabilmenin koşullarından birisi de, sınav sistemine hâkim olmaktan geçiyor. Puanların hesaplanmasında bu yıl bazı değişiklikler yapıldı.
Haber: AYTEKİN GÜNEL / Arşivi


Büyütmek için tıklayınız
ÖSS'de başarılı olabilmenin koşullarından birisi de, sınav sistemine hâkim olmaktan geçiyor. Puanların hesaplanmasında bu yıl bazı değişiklikler yapıldı. Ancak sınavın birinci bölümündeki dört testin en az ikisinden, 0.5 veya daha fazla net yapanların, SÖZ-1, EA-1, SAY-1 puanları hesaplanabilecek.
SAY-2 puanını hesaplamak için, sınavın birinci bölümünde yer alan dört testin en az ikisinden 0.5 net ve üzeri yapmak ve de ikinci bölümdeki Matematik-2 ve Fen Bilimleri-2 testlerinin, en az birinden 0.5 ve üzeri net yapmak gerekiyor. EA-2 puanını hesaplamak için, sınavın birinci bölümündeki dört testin en az ikisinden 0.5 net ve üzeri yapmak ve ikinci bölümdeki Matematik -2 ve Edebiyat-Sosyal Bilimler testlerinin, en az birinden 0.5 ve üzeri net yapmak gerekli. SÖZ-2 puanının hesaplanabilmesi içinse birinci bölümdeki dört testin en az ikisinden 0.5 net ve üzeri yapmak ve ikinci bölümde yer alan Edebiyat-Sosyal Bilimler ve Sosyal Bilimler-2 testlerinin, en az birinden 0.5 ve üzeri net yapmak yeterli olacak. Sınav kitapçığının birinci bölümünde yer alan tüm testler, alanlara göre puan getirilerinin farklılıklarına rağmen tüm adaylara puan kazandıracak. Birinci bölümün dört test grubu da bütün adaylar tarafından cevaplandırılmalı.
Sınav kitapçığının ikinci bölümünde ise; her aday sadece iki bölüm testlerini cevaplandıracaklar. Buna göre kitapçığın ikinci bölümünde; sayısal alan öğrencileri, sadece Matematik ve Fen Bilimleri testlerini, Eşit Ağırlık alan öğrencileri, Matematik ve Edebiyat-Sosyal Bilimler testlerini, Sözel alan öğrencileri ise Edebiyat-Sosyal Bilimler ve Sosyal Bilimler testlerini cevaplandırmaları gerekmekte.

Not: Yukarıdaki tablolarda puanlar, 2006 katsayılarına göre hesaplanmıştır.

Aytekin Günel: Ekol Dershanesi eğitim danışmanı