Başbakan açıklama yaptı!

Başbakan Erdoğan, eşine verilen takılara açıklık getirdi: "Başbakanlığa verilecek. Attılar tuttular. Toplam perakende değeri 10 bin 600 küsur dolar..."

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan'a hediye edilen takıları Başbakanlığa devredeceklerini açıkladı. Erdoğan, bu konudaki haberlerden dolayı basını eleştirirken, "Attılar tuttular. Toplam perakende değeri 10 bin 600 küsur" dedi. Hediyeyi veren Sümer Kuyumculuk'un Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Alkım ise veilen broş ve gerdanlığın değerinin 30 bin dolar olduğunu açıklamıştı.
Erdoğan, dün Sinop Atatürk Spor Salonu'nda yapılan İl Kadın Kolları Kongresi'ne katıldı. Toplantıda, Rusya'da eşine hediye edilen takıyla ilgili gazetelerde çıkan haberleri sert bir dille eleştiren Erdoğan, şunları söyledi: "Eşime kolye ve broş hediye edildiğinde, aman yarabbi, gazetelerde ağıza alınmayacak, milletin adap çizgilerinin dışında, ifadeler kullanılması çok çirkindir. Ama yakalandılar, gafil yakalandılar. Halbuki sabretseydiler. Daha 30 günlük süre var. Bu süre içinde Başbakan'la eşi ne yapacaklar diye takip etseydiler, daha iyi olacaktı. Zaten bunun değerini iyi öğrenememişler. Ben diyorum ki, eğer samimiyseniz, eğer dürüstseniz, bu konuda yere sağlam bastığınıza inanıyorsanız, en yüksek rakamı yazan hangi gazeteyse, bunun parasını o versin."
'Acele ettiler, attılar tuttular'
Gazetelerde eşine hediye edilen takıların değeriyle ilgili 'uçuk rakamlar' telaffuz edildiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, "30, 35, 45 bin dolar dediler. Saçma sapan şeyler. Toplam perakende 10 bin 600 küsur. Resmi olarak aldırdığımız rakamlardır bunlar. Tabii onlar sabırlı hareket etmediler. Acele ettiler, attılar, tuttular" diye konuştu.
Arabalar demirbaşa kayıtlı
Erdoğan, 'uçuk rakamları' yazan gazetelere de, "Bu rakamı vereceksiniz ha. Biz de size armağanları teslim edeceğiz. Bunu da Başbakanlık hazinesine devredeceğiz. Samimiyseniz, dürüstseniz, bu kadar açık" diye seslendi. Erdoğan, gezilerde kendisine özel olarak hediye edilen araçları Başbakanlık demirbaşına kaydettirdiğini, paraları ise vakıflara bağışladığını da sözlerine ekledi.
Açıklama iki gün sonra geldi
Başbakan Tayyip Erdoğan ve eşinin kararı, tepkilerin ortaya konulduğu iki günden sonra açıklandı. Emine Erdoğan, hediye haberinin medyada yer alması ve gelen tepkiler üzerine iki gün boyunca eşi ve danışmanlarıyla birlikte konuyu değerlendirdi.
Emine Erdoğan hediyelerin piyasa değerini de araştırdı. Kuyumculardan alınan bilgiye göre, hediyelerin toplam değeri 10 bin dolar civarındaydı. Ancak hediyeleri veren kuyumculuk firmasının sahibi Muammer Alkım, broş ve gerdanlığın 'özel yapım' olduğunu, bu nedenle değerinin asgari 30 bin dolar olduğunu açıklamıştı.
Moskova dönüşünde yazılı bir açıklama yaparak hediyeleri iade etmeyi düşünen Emine Erdoğan, bunun yeni bir tartışma yaratacağı kaygısıyla 'bağış' seçeneğini gündemine aldı. Ancak bundan da vazgeçti. Sonunda, Başbakan'ın Sinop'ta açıklama yapması uygun görüldü.


    http://www.radikal.com.tr/7348127348120

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.