Başbakan Afrika yolunda

Başbakan Tayyip Erdoğan, Etiyopya ve Güney Afrika Cumhuriyeti'ni kapsayan, beş gün sürecek Afrika ziyaretine yarın başlıyor. Başbakan Erdoğan yarın akşam Etiyopya'nın başkenti Adis Ababa'ya hareket edecek.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, Etiyopya ve Güney Afrika Cumhuriyeti'ni kapsayan, beş gün sürecek Afrika ziyaretine yarın başlıyor. Başbakan Erdoğan yarın akşam Etiyopya'nın başkenti Adis Ababa'ya hareket edecek.
2 Mart Çarşamba günü Etiyopya Başbakanı Meles Zenavi başkanlığında heyetlerarası görüşmelere katılacak olan Erdoğan, iki ülke arasında anlaşmaların imzalanmasının ardından iki başbakan ortak basın toplantısı yapacak. Cumhurbaşkanı Girma Wolde-Georgis, Erdoğan'ı kabul edecek, Başbakan Zenavi onuruna öğle yemeği verecek.
TİKA'nın ofisini açacak
Başbakan Erdoğan, TİKA (Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı) Program Koordinatörlüğü Adis Ababa Ofisi'nin açılışını yapacak, Etiyopya Uluslararası Barış ve Kalkınma Enstitüsü'nün (EAAP) düzenlediği konferansta konuşacak, Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) ile Etiyopya Uluslararası Barış ve Kalkınma Enstitüsü arasında 'İşbirliği Mutabakat Muhtırası'nın imza törenine katılacak.
Erdoğan, çarşamba akşamı geçeceği Güney Afrika Cumhuriyeti'nde temaslarına 3 Mart Perşembe günü Waterkloof kentinde başlayacak. Devlet Başkanı Yardımcısı Jacop Zuma ile baş başa görüşecek, ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek. Özgürlük Parkı'na çelenk koyduktan sonra, Zuma'nın vereceği akşam yemeğine katılacak.
Cumartesi günü dönecek
Erdoğan, 4 Mart Cuma günü Cape Town'a geçecek, parlamentoyu ziyaret edecek, meclis başkanı, Eyalet Ulusal Konseyi Başkanı, parlamentonun dışişleri, ticaret ve turizm komisyonlarının üyeleriyle bir araya gelecek. Batı Cape Eyaleti Başbakanı İbrahim Resul ile görüşecek olan Erdoğan, 'Büyüme İçin Ortaklık' konulu Türkiye-Güney Afrika Cumhuriyeti işadamları toplantısına katılacak. Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mbeki tarafından kabul edildikten sonra, İbrahim Resul'ün vereceği yemeğe katılacak olan Erdoğan cumartesi günü dönecek.


    http://www.radikal.com.tr/7393297393290

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.