Başbakan Akil İnsanlarla 'final' toplantısında

Başbakan Akil İnsanlarla 'final' toplantısında
Başbakan Akil İnsanlarla 'final' toplantısında
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Akil İnsanlar, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde 'final toplantısı' için bir araya geldi

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Akil İnsanlar, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde final toplantısı için bir araya geldi

İstifa eden Murat Belge ve son toplantıya katılmacağını açıklayan Baskın Oran'ın yokluğunda toplam 61 ismin katıldığı toplantı saat 14:00'de başladı. Toplantıya bazı isimler yürüyerek, bazıları özel araçlarla gelirken çoğunluk tahsis edilen minibüsler ve taksilerle Dolmabahçe'ye ulaştı. Girişte az sayıda isim konuştu. Konuşanlardan biri İç Anadolu Akil İnsanlar Heyeti Başkanı Gazeteci Yazar Ahmet Taşgetiren oldu. Halkla birlikte yaptıkları toplantıların fotoğraflarının başbakanla paylaşacaklarını söyleleyen Taşgetiren, " Doğu'dan Güneydoğu'dan alınan fotoğraflarla İç Anadolu'dan Ege'den alınan fotoğraflar birbirinden farklı olabilir. En genel fotoğraf barış sürecinin sonuna kadar desteklendiğinin fotoğrafıdır. Herkesin 'kan dursun'. Bu 'çatışma süreci sona ersin', 'ülkede bir kardeşlik iklimi yaşasın' talebi var" dedi. 


'CİZRE GÖRÜTÜLERİ İRİTE EDİCİ'
İlk gelen isim Ak Parti Eski Diyarbakır Milletvekili ve Akil Adamlar Doğu Anadolu Bölgesi Heyeti Üyesi Abdurrahman Kurt oldu. Kurt sahada yaptıkları çalışmaları rapor halinde Başbakana sunacaklarını söyleyerek, "Biz Kürt sorunu, Alevi sorunu, birçok soruna isim koyduk. Aslında bunların özeti bir devlet yönetim sorunu olduğu, bununla ilgili çalışmalar yaptık. Türkiye'nin uzantısı olana insanları şehirlerde bir araya getirdik"diye konuştu.

PKK Militanlarının Cizre'de gerçekleştirdikleri 'polis akademisi mezuniyet töreni'yle ilgili, "Bu görüntüler çalışmalarınıza zarar verir mi" sorusuna Kurt, "Zarar verir. İrite edici. Biz bir Ergenekon'dan bahsettik. Bunun Türk, Kürt, sağcı , solcu ayakları da vardır. Bunların hepsinin farkındayız" dedi. Kurt, ana eksenlerin Kürt sorunun çözümüne ilişkin çalışmayı sahiplendiklerini sözlerine ekledi.


'ÜLKEDE BİR KARDEŞLİK İKLİMİ YAŞASIN' TALEBİ VAR'
Konuşanlardan biri de İç Anadolu Akil İnsanlar Heyeti Başkanı Gazeteci Yazar Ahmet Taşgetiren oldu. Halkla birlikte yaptıkları toplantıların fotoğraflarının başbakanla paylaşacaklarını söyleyen Taşgetiren, " Doğu'dan Güneydoğu'dan alınan fotoğraflarla İç Anadolu'dan Ege'den alınan fotoğraflar birbirinden farklı olabilir. En genel fotoğraf barış sürecinin sonuna kadar desteklendiğinin fotoğrafıdır. Herkesin 'kan dursun'. Bu 'çatışma süreci sona ersin', 'ülkede bir kardeşlik iklimi yaşasın' talebi var" dedi.

YENİ BİR ANAYASA TALEBİ
Toplumun her kesiminin kendini mutlu hissedeceği, mağdurların mağdurluklarının sona ereceği yeni bir anayasa talebinin bütün toplum kesimlerinin ortak talebi olduğunu söyleyen Taşgetiren, Murat Belge'nin istifasıyla ilgili bir soruya da , "Bu işte istifa kurumu sağlıklı bir tanımlama mı?. Biz tayin edilmiş insanlar değiliz, devlet memuru değiliz. Ben anlamlı bulmadım" yanıtını verdi.

GERİ DÖNÜŞ EN BÜYÜK KORKU

Habercilere açıklama yapan son isimse Marmara Akil İnsanlar Heyeti Sekreteri Levent Korkut oldu. Marmara bölgesindeki bireylerin daha fazla demokrasi ve özgürlük talep ettiklerini söyleyen Korkut toplumdaki en büyük tedirginliğin de geri dönüş korkusu olduğunu söyledi. Levent Korkut " Çözüm süreci geri döner mi ? Geri dönmemesi gerekir diye düşünenler fazla. Olumsuz bazı örneklerden dolayı geri dönme kaygısı var toplumda" diye konuştu.

Toplantıda İçişleri Bakanı Muammer Güler, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın siyasi danışmanı Yalçın Akdoğan ve Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala da yeralıyor

HÜSEYİN ÇELİK : HER BÖLGE HEYETİ BAZI TEDAVİ YÖNTEMLER ÖNERİYOR

Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Akil İnsanlar buluşmasına ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Heyetin, çalışma süresi boyunca birçok bölgede birçok insanla bir araya geldiğini aktaran Çelik, Akil İnsanlar Heyeti'nde bulunanların Türkiye'nin nabzını tutmaya çalıştıklarını aktardı.

Çelik, "Kendi bölgelerindeki illerde yaptıkları toplantılar esnasında binlerce insanla, kanaat öderleriyle, sivil toplum örgütleriyle, siyasi parti mensuplarıyla bir araya geldiler. Sonuçta bir rapor hazırladılar. 'Bu raporlarda ne var?' diye sorarsanız, genel olarak bir özetleme yapacağım. Kendileri bunları sizlerle paylaşabilirler. Tüm bu çalışmaların koordinasyonu ve lojistik desteği, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı tarafından yapıldı" diye konuştu.


"7 BÖLGENİN HAZIRLADIĞI RAPORLAR BİRLEŞTİRİLEREK NİHAİ RAPOR HALİNE GETİRİLECEK"

Sunulan raporlarda tespitler olduğunu anlatan Çelik, çözüm sürecinin ne olduğu ve ne olmadığı konusunda bilgilerin de bu raporlarda yer aldığını kaydetti. Çelik, raporlarda heyet üyelerinin faaliyet gösterdikleri yerlerdeki vatandaşların teşhislerinin de yer aldığını belirterek, şöyle devam etti:

"Vatandaşın ağzından, bulundukları bölgelerdeki temaslarda bu tespit edilen problemlerle ilgili olarak konulmuş teşhisler var. Tabii ki bunlar göreceli teşhislerdir. Netice itibariyle her bölge heyeti bazı tedavi yöntemler öneriyor. Vatandaş bunun nasıl çözüleceğiyle ilgili, ne olması ve ne olmaması gerektiğini ifade ediyor. Bu arada insanların talepleri, endişeleri, korkuları, hayalleri ve ümitleri var. Bütün raporlarda bunlar ifade edilmiş durumdadır.

Anayasa sürecinden tutun, dil meselesine kadar, siyasal rejim tartışmalarından, siyasal sistem tartışmalarından tutun da Alevilik meselesine, cemevi meselesine varıncaya kadar bu raporlarda birçok mesele tespit edilmiş veya tedavi önerileri sunuluyor. Bundan sonraki süreçte yapılacak şey şudur; bütün bu raporlar hükümet tarafından alındı. Başbakan, ilgili bakanlar ve bürokratlar toplantıda hazır bulundular. Bunlar en ince detayına kadar değerlendirilecektir. Bu konuyla ilgili olarak 7 bölgenin hazırladığı raporlar birleştirilerek nihai bir rapor haline getirilecektir."

Çelik, bazı raporlarda tekrarlar olduğunu, bunların rafine edileceğini söyledi. Akil İnsanlar Heyeti'nde bulunan insanların Türkiye'nin bir örneklemi olduğunu aktaran Çelik, heyette her kesimin temsilcisi olduğuna vurgu yaptı. Hüseyin Çelik, heyette yer alan herkese teşekkür ederek, Akil İnsanlar Heyeti yapısının Türkiye'nin hemen her sorunu için tekrardan teşekkül edilebileceğini ifade etti.

Toplantıda, basının süreç boyunca tutumunun da ele alındığını söyleyen Çelik, heyettekilerin, özellikle küçük grupların protestolarına geniş yer verildiği yönünde eleştirilerde bulunduğunu dile getirdi. Çelik, Akil İnsanlar Heyeti'nin basının bu tutumundan rahatsız olduğunu aktararak, basının da çözüm sürecinde önemli bir yeri olduğunu kaydetti.

"ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİ SÜRECİ DESTEKLİYOR"

Akil İnsanlar'ın çalışmaları esnasında Türkiye'de hür bir tartışma ortamı oluştuğuna dikkati çeken Çelik, her ideolojik grubun gelerek rahatsızlığını dile getirdiğini belirtti.
Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şehit aileleri ve gazilerimizin büyük çapta süreci desteklediklerini ifade ettiler. Bu, aslında 7 bölgede de ortak bir tespittir. 'Bizim oacağımza ateş düştü. Biz yandık, başkası yanmasın' diye özetlenebilecek bir durum ortaya çıkıyor. Genel olarak da Türkiye genelinde çözüm sürecine büyük bir destek olduğunu, aslında desteklemeyen insanların da çoğunlukla ya hükümet karşıtı bir tavır ortaya koyduklarını veya ideolojik bazı gerekçelerle buna karşı çıktıklarını ifade ettiler. Kategorize ederseniz, Türkiye'de çözüm sürecini kayıtsız şartsız destekleyenler var. Bir de 'ben destekliyorum ama endişelerim var, ben destekliyorum acaba ne olacak?' sorularını peşinden soran insanlar var.

Nedir bunların endişeleri; 'acaba ülkemiz bölünecek mi?', 'niçin şimdi?', 'ne verdiniz ne alıyorsunuz?' şeklinde devam eden insanlar, bazen endişelerini dile getiriyorlar, ifade ediyorlar."(DHA-AA)