'Başbakan Alevilerle aramıza giremez'

'Başbakan Alevilerle aramıza giremez'
'Başbakan Alevilerle aramıza giremez'

Çıkan kriz üzerine CHP?nin resmi tepkisini Mustafa Özyürek açıkladı. FOTOĞRAF: ŞAKİR AYDIN

ANKARA - CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’i istifaya davet eden CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisine gelen tepkileri yansıttığını söyledi. Özyürek, Başbakan Erdoğan’ın bu konu ile ilgili değerlendirmelerini ‘haksız ve insafsız’ olarak belirterek, ‘Erdoğan ne kadar uğraşırsa uğraşsın alevi ve Kürt yurttaşlarımızla CHP arasına giremeyecektir’ dedi. Özyürek yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi:

ÖYMEN BİRÇOK KEZ ÖZÜR DİLEDİ: 10 Kasım 2009 günü TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeler sırasında konuşan Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in Atatürk’ün teröre taviz vermediğini anlatmak amacıyla ‘Dersim olaylarına değinmesi amacını aşan yorumlara neden olmuş, bu nedenle Tuncelili Alevi yurttaşlarımız, üzüntülerini, tepkilerini ifade etmişlerdir. Sayın Onur Öymen üzülen, incinen yurttaşlarımızdan birçok kez özür dilemiştir. 

YÜZÜMÜZÜ GELECEĞE YÖNELTMELİYİZ: Genel Başkanımız 13 Kasım 2009 günü TBMM’de yaptığı konuşmada “o acıları yaşayan insanların, duygularına, hassasiyetlerine saygı gösteriyorum ve onları hiçbir zaman bir siyasi çekişme konusu haline getirilmemesinin olağanüstü önem taşıdığını bir kez daha ifade etmek istiyorum. Artık yüzümüzü geleceğe yönelteceğiz” diyerek geçmiş acı olayların kaşınmamasını istemişti.

KILIÇDAROĞLU TEPKİLERİ YANSITTI: Kılıçdaroğlu’nun Tunceli’de yaptığı açıklamalar, çevresinden kendisine iletilen üzüntü ve tepkileri yansıtmaktadır. 

BAŞBAKAN ARAMIZA GİREMEZ: Sayın Onur Öymen’in incinenlerden özür dilediği amacını aşan ifadesinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından, haksız ve insafsız şekilde yorumlanmasını kabul edemeyiz. Recep Tayyip Erdoğan ne kadar uğraşırsa uğraşsın Alevi ve Kürt yurttaşlarımızla CHP arasına giremeyecektir. (Radikal)