Başbakan bir süre susarsa huzur gelir

Başbakan bir süre susarsa huzur gelir
Başbakan bir süre susarsa huzur gelir
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın miting düzenlemesini eleştirdi. "Halka mitingle meydan okunmaz" diyen Kılıçdaroğlu, Başbakan'ın bir süre susması ve dinlemesi gerektiğini belirtti. CHP lideri, Gezi Parkı'na ise dokunulmaması gerektiğini vurguladı.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Gezi Parkı eylemleri konusunda mesafeli bir siyaset izliyor. Bir taraftan milletvekilleriyle eylemcilere yönelik orantısız güç kullanımına, hukuksuz uygulamalara müdahale ettiriyor; diğer taraftan eylemcilerin arasında kurumsal olarak görünmeyerek, eylemin gerçek sahiplerine bırakılmasını amaçlıyor. CHP lideri Kılıçdaroğlu’na yaşananların nasıl sona erdirilebileceğini sorduğumuzda ise yanıtı kısa ve öz oluyor: “Demokraside halka meydan okunmaz, halka karşı miting yapılmaz. Başbakan bir süre susarsa, Gezi’ye dokunulmazsa huzur gelir...” 

İftira ile olmaz 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile dün telefonla yaptığım görüşmede, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın Adana, Mersin ve Ankara’daki dört konuşmasını sordum. Kılıçdaroğlu, son dönemlerdeki sert üslubunu sürdürdü ve Başbakan Erdoğan’ın sanatçıları, bankacıları, çevreye, yaşadıkları şehre sahip çıkan gençleri hedef alarak meşruiyetini arttırmaya çalıştığını söyledi. Erdoğan’ın “konuştukça battığını” savunan Kılıçdaroğlu, “Yalan söyleyerek, iftira atarak, toplumu gererek açıklarını kapatmaya çalışıyor” diye konuştu. Erdoğan’la ilgili ‘diktatör’ suçlamasını sıkça tekrarlayan Kılıçdaroğlu’na bu ağır suçlamalarının dayanağını sordum. Şu yanıtı verdi:
“Ne yapar çağımızın diktatörleri? Yalan söylerler, iftira atarlar, halkı birbirine kırdırmaya çalışırlar, demokrasiyi askıya alırlar, kendi medyasını yaratırlar... Başbakan da bu yönde önemli adımlar atıyor. Ama bunların hiçbiri işe yaramaz.” 

ABD yalanladı 

Erdoğan’ın Wall Street işgalinde ABD güvenlik güçlerinin müdahalesinde 17 kişinin öldüğünü söylediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin yalanlamasını anımsatarak, “Başbakan’ın uluslararası arenada bu şekilde yalanlanması nedir? Neden Başbakan’ı bu duruma düşürüyorlar” dedi. “Camide içki içiyorlar”, “3 milyar ağaç ektik” ve “Adana’da polisi göstericiler şehit etti” iddialarının da yalan olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, “‘Çevrecinin daniskasıyım’ diyor. Ne çevreyi ne daniskayı biliyor” yorumunu yaptı.
Kılıçdaroğlu, sokaktaki eylemcileri analiz ederken “Küresel gençlik kuşağı” ifadesini kullandı. Müthiş bir mizah gücü olan bu kuşağın, kendi bildiğini okumaya devam edeceğini ve Başbakan’ın o mizahın altında ezildiğini iddia eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: 

Halka meydan okunmaz 

“Siyasetin ve bizlerin görevi, onları aşağılamadan, ötekileştirmeden dinlemektir. Demokrasilerde halka meydan okunmaz. Halkı, gençleri dinlemiyorsun, onları aşağılayarak onlara karşı tavır alıyorsun. Bunu yaparken artık dünya da seni dinlemiyor ve ‘gençleri dinleyin’ çağrısı yapıyor. Biz gençlere kulak veriyoruz. Recep Tayyip Erdoğan tersini yapıyor. Eylemcileri kendine düşman olarak görüyor. Hafta sonu mitingler yapacak. Kime karşı yapacak? Gezi eylemcilerine, gençlere karşı. Yani kendi halkına karşı... Halka karşı miting yapılmaz.” 

AK Partililere çağrı 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Peki bu tansiyon nasıl düşer? Türkiye nasıl normale döner?” sorusuna da şu yanıtı verdi:
“Başbakan konuşmasa, polisle halkı karşı karşıya getirmese ülkede huzur olacak. Biraz sağduyu göstermesi gerek. Öyle bindirilmiş kıtalarla halkı bölüyor. AKP ’deki sağduyulu milletvekillerine, bakanlara sesleniyorum. Halk huzur istiyor. Sağduyu çağrısı yapın. Başbakan’ı bir süre konuşturmayın. Bakın kendisi yoktu, Kuzey Afrika’daydı, ortam sakinleşti. Gelince ülke yangın yerine döndü.” 

Gezi Parkı mutlaka kalmalı 

Gezi Parkı’nın “ne olursa olsun” kalması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Kaldırılması kararına en ciddi tepkiyi İstanbul göstermiştir. Bu tepki dikkate alınmalı” diye konuştu. Kendilerinin Taksim’in yayalaştırılmasına destek verdiklerini ama kışlaya “hayır” dediklerini anlatan Kılıçdaroğlu, AK Parti’den Gezi Parkı için net olmalarını isterken de sözlerini şöyle tamamladı:
“Alışveriş merkezi dediler, vazgeçtiler, rezidans dediler vazgeçtiler, şimdi kent müzesi diyorlar. Bakalım sonra neyle değişecekler?” Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın “7 ay sabredin” restine de “Evet doğru söylüyor, 7 ay sonra hep beraber göreceğiz. Halk oturup karar verecek. Barış mı kavga mı?”


  http://www.radikal.com.tr/113707911370795

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  huzur - capoeira

  senin sayende okadar pirim yaptı başbakan olması da chp sayesinde kuru gürültüsünüz

  N'oldu Ciğerim? - evet_isyan06

  Sen 3 yıldır halkı habire sokaklara inip sokak savaşı yapmaya davet ederken halkı birbirinden ayırmak olmuyordu başbakan miting yapınca mı ayrımcılık olacak? Senin gibi milleti sokakta çatışmaya çağırmıyor adam miting meydanına çağırıyor. Asıl sen biraz sorumluluk sahibi ol da yakıp yıkanları bir kına samimiyetini, sorumluluk sahibi olduğunu görelim. Sokakta 10 bin kişiyi bir arada görünce Türkiye'yi sizin sanmak gibi kronik bir hastalığınız var başbakan sussun ortam sana ve bir avuç şımarık azınlığına kalsın mı istiyordun? Yok öyle.. Siz alışkınsınız yalan ve iftiralarla ( bkz. Adnan Menderes gençleri kıyma makinasina atıyor manşetleri vs ) gençleri kışkırtıp ortalık karıştırmaya ama bu defa karşınızda Tayyip var Menderes değil. Ağzınızın payını alıp oturacaksınız..

  değişim - glstnn

  Sayın Kemal Kılıçtaroğlu iyisin, hoşsun seni seviyoruz ama artık gitmelisin. Sende biliyorsun ki bu adamla baş etmek için yenilik gerekiyor..

  Hiç anlamıyorsun! Erdoğan'a akıl vermeyi bırak! - bahadiraral

  Kılıçdaroğlu onca Tayyip'ten azar işitmene ve hakaret yemene rağmen hala Tayyip'e neden akıl veriyorsun? Bunca zaman akıl verdin de ne oldu? Aynı şeyi sürekli yapıp farklı sonuçlar bekleyene ne dendiğini sen de biliyorsun. Tayyip'e akıl veren çok adam var bırak Tayyip konuşsun, konuştukça batıyor, vur Tayyip'in yalanlarını yüzüne, tahrik et, sinirlensin daha fazla görsün millet Tayyip'in ne olduğunu. Bu olaylar yüzünden sadece Tayyip'i suçlama, senin de pısırıklığın, muhalefet yapma beceriksizliğin olayları buralara getirdi. Ülke şeriyata, diktatörlüğe, tamamen küresel sermayeye esaretine, çevre felaketine gidiyor, gençler hayatları pahasına sokağa çıkıp protesto ediyor Kılıçdaoğlu hala aynı kafa, hala alttan alıyor, hala ortam gerilmesin diye aşağılamaları, haksız suçlamaları sineye çekiyor, hala onca cumhuriyetin ve sosyal demokrasinin kazanımları yok edilirken kısık sesle muhalefet yapıyor. Tamam iyi niyetli birisin ama sadece iyi niyet yetmiyor cesaret ve yaratıcılık da gerek. Hiç bir şey anlamamışsın çapulculardan.

  kiliçdaroğlu - TheSellimmo

  aynı şey sizin için de geçerli, uzun bir süre sussanız huzur dolacağız,,,