Başbakan bu eli kaybetti

Başbakan bu eli kaybetti
Başbakan bu eli kaybetti

Parke taşlarının arasındaki cam kırıklarını bile toplayan aktivistler ardından parka yeni bitki dikti.

Haber: AHMET İNSEL / Arşivi

ORADAYDIM - Taksim Gezi Parkı isyanı, cumartesi öğleden sonra polisin gaz bombası ata ata çekilmesinden sonra, yeniden bir şenliğe dönüşmüştü. Bütün bir gece Taksim ve civarına yerleşen, sokakları, caddeleri bir şenlik yerine dönüştürdü gençler. İstanbul ’un, hatta bu ülkenin tarihinde bir ilkti bu manzara. Bir iktidar boşluğu havası kokuyordu sokaklar. Bu gençler, pazar sabahı tarihimizde benzeri pek bilinmeyen yepyeni bir girişim sergiliyordu. Radyoevinden, Gezi Parkına, Taksim meydanına, Sıraselviler ve İstiklal caddelerine dağılan yüzlerce genç insan, ellerinde çöp torbası, bir cerrah titizliğiyle geceden kalan atıkları topluyordu. Dayanışma masaları kurulmuş, yiyecek, su, çöp torbası, eldiven isteyen herkese dağıtılıyordu. Ortaklığın, dayanışmanın, sorumluluğun ve kararlığının senteziydi oradaki genç insanlar. Toplumsal meydana inen yeni bir kuşağın farklı özellikleri hakimdi parka. Pazar günü öğleden sonra, bu satırların yazıldığı sırada, Gezi Parkında yeniden başlayan şenlik bu yeni kuşağın neşesini, sorumluluğunu ve kararlılığını yansıtmaya devam ediyor.
Gezi Parkı isyanı, sadece İstanbul’da değil, Türkiye ’nin birçok kentinde insanları sokağa döktü. Sokağa inme nedeni olarak Gezi Parkı elbette sadece bir kıvılcımdı. Bardağı taşıran damlaydı. AKP politikalarına karşı tepkiyi aşan, Tayyip Erdoğan ’ın son derece kibirli, her şeyi bilen ve her şeye kadir görünümlü, başçavuş tınılı siyaset üslubuna karşı bir öfke patlamasıydı bu. Gezi Parkı’nda ve başka gösteri alanlarında Tayyip Erdoğan tepki ve öfke paratoneri işlevi görüyor. İktidar sarhoşluğu içinde kendisi de bunu beslemek için elinden geleni ardına koymuyor.
Bu sorumlu, şenlikli, barışçıl ve kararlı gençlerin sesine, endişelerine ve öfkelerine yeniden polis şiddetiyle yanıt verilmeyeceğini umuyoruz. Kaybetmesini bilmek de büyük bir erdemdir. Sayın Başbakan bu eli kaybettiniz! Bunun farkına varmanız sizin yararınızadır.