Başbakan da 'dinleniyorum' endişesi taşıyor

Başbakan da 'dinleniyorum' endişesi taşıyor
Başbakan da 'dinleniyorum' endişesi taşıyor

Başbakan Erdoğan, dün cuma namazını İstanbul?da Eyüp Sultan Camii?nde kıldıktan sonra esnafı ziyaret etti. Erdoğan kendisine ikram edilen lokma tatlısından bol bol yedi.

GSM operatörlerinin de dinleme yapabildiğini belirten Erdoğan, 'Telefonlarda rahat değilim' dedi

ANKARA - Meclis komisyonları toplumdaki ‘telekulak’ şüphesini ‘paranoya’ olarak nitelerken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da ‘dinleniyorum’ endişesi taşıdığını itiraf etti. GSM firmalarının da dinleme yapabileceğini söyleyen Erdoğan, “Onun için ben ne konuştuğuma çok dikkat ediyorum. Telefonlarda rahat değilim” dedi.
Show TV ’nin önceki günkü canlı yayınında konuşan Erdoğan, Ergenekon davası ile ilgili bir soru üzerine, yargı sürecinin devam ettiğini hatırlattı. Bu süreçte değerlendirme yapmasının doğru olmayacağını söyleyen Erdoğan,  “Biz yürütme organıyız. Yargı bizden talepte bulunur. Güvenlik güçlerimiz de bunun gereğini yapar. Temennim odur ki bu süreç içerisinde hak ne ise yerini bulsun. Müdahale asla...” diye konuştu. 
Erdoğan, ‘Mahalli seçimden kuvvetli çıkan AKP erken seçime gider’ spekülasyonlarının hatırlatılması üzerine, ‘hiç böyle bir derdi olmadığını’ söyledi. Erdoğan, “Mesela Amerika ’da dört yılda bir seçim yapılıyor. Ama bizde çok partili döneme geçildikten sonra neredeyse 16 ayda bir seçim yapılmış. Bu anlayışla ülkeye istikrar kazandıramazsınız. Uluslararası sermayeyi çekemezsiniz. Beş yıl sonra seçim yapılır. Sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Asla böyle bir şey (erken seçim) düşünmüyorum. Bunu vatanıma ihanet kabul ederim” dedi.
Programa katılan gazeteci Hüsnü Mahalli’nin, sokaktaki vatandaşın telefon dinlemelerinden çok endişelendiğini dile getirerek, bunun nasıl önleneceğini sorması, gazeteci Deniz Gökçe’nin de de “Sayın Başbakanım çok üzgünüm. Benim telefonum maalesef dinlenmiyormuş. Sınıf düştüm ben” diye espri yapması üzerine Erdoğan da gülerek, şöyle dedi: “Onun teminatı var mı? Şimdi telefon dinlemenin yasal olarak zaten durumu belli. Bugün telefon firmaları Turkcell, Avea, Vodafone, bunların hepsi de telefon dinleyebilir mi?”
Erdoğan, gazetecilerin, “Evet. O zaman sizi de dinleyebilirler” sözleri üzerine, şöyle devam etti: “Tabii, ne zannediyorsunuz? Onun için ben ne konuştuğuma çok dikkat ediyorum. Telefonlarda rahat değilim. Ben de çok dikkat ediyorum. Bu sadece Türkiye ’ye münhasır bir şey değil. Dünyanın her yerinde bu böyle. Ne yazık ki bu bir sıkıntı. Bunu çıkaracağınız yasa ile engellemeniz görüldüğü gibi pek de mümkün değil. Ama bu işin yasal bir karşılığının olmasını istiyorsanız, yasal müsaadesini alacaksınız. Ve ona göre bu dinlemeyi yapacaksınız. ”
Daha önce hem TBMM İnsan Hakları Komisyonu, hem de CHP’li Önder Sav’ın dinlendiği iddialarını araştıran komisyonlar toplumdaki telekulak endişesine ‘paronaya’ demişti. (Radikal)