Başbakan Davutoğlu AB zirvesinde konuştu: Biz bir Avrupa halkıyız

Başbakan Davutoğlu AB zirvesinde konuştu: Biz bir Avrupa halkıyız
Başbakan Davutoğlu AB zirvesinde konuştu: Biz bir Avrupa halkıyız
Göç konusunun ele alınacağı Brüksel'deki Türkiye-AB zirvesinin açılışında konuşan Başbakan Davutoğlu, "Ankara'dan açık bir mesaj vermek istiyorum: Biz bir Avrupa halkıyız" dedi.

RADİKAL - Avrupa Birliği-Türkiye zirvesi için gittiği Brüksel'de gazetecilere açıklamada bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bugün Türkiye'nin AB süreci için tarihi bir gün" dedi. Davutoğlu, zirvede yaptığı konuşmada ise, "Ankara’dan açık bir mesaj vermek istiyorum: Biz bir Avrupa halkıyız. Kıtanın kaderi hepimizin ortak konusudur ve Türkiye bu konuda elinden gelen her şeyi yapmaya hazırdır" dedi.

Mülteci krizinin ele alındığı AB-Türkiye zirvesi öncesi konuşan Davutoğlu, "Bugün Türkiye'nin AB süreci için tarihi bir gün. Bugün AB liderleriyle beraber kıtanın geleceğini tartışacağız. Bu yeni başlangıç nedeniyle tüm AB liderlerine teşekkür etmek istiyorum. Bu, yeni bir sürecin başlangıcı" ifadesini kullandı.

Türkiye ve Avrupa Birliği'nden vize kararı

Zirvenin açılışında konuşan Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk ise, "AB olarak hem Türkiye'ye hem de bölgedeki mültecilere yardım etmeye devam edeceklerine" dair güvence verdi. Tusk, bu yıl içinde yaklaşık 1.5 milyon insanın yasa dışı yollarla Avrupa girdiğini söyledi.

Zirvede Tusk’ın ardından söz alan Başbakan Davutoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

- Metninizdeki bir cümleyi çok beğendim: Katılım sürecini yeniden canlandırma…

- Ankara ve Paris’te olanlara karşı durmak zorundayız.

- Sadece göç konusunu değil, 'birleşik Avrupa' emelini konuşacağız. Bunun ötesinde bu büyük ideali nasıl yeniden canlandıracağız. Bu ekonomik krizle jeopolitik sorunlarla nasıl başa çıkacağız buna bakacağız.

- Sizler hepiniz bir aile olarak Türkiye’yi de ailenin bir üyesi olarak görüyorsunuz.

  • Yüzde 97 oranında temsile sahip olan bir parlamentomuz var Türkiye’de. Burada karşınızda yüzde 49,9 oy almış bir partinin başkanı olarak bulunuyorum. Türkiye’de çok dinamik bir demokrasi var. Temsil oranı çok yüksek bir parlamento var.

- Yarın da güvenoyu alacağız. Yarınki TBMM’deki teşekkür konuşmamda sizin de selamınızı söyleyeceğim.

- Bu toplantıyı yılda iki kez yapmak da Türkiye-AB ilişkilerinde yepyeni bir sayfa açılması anlamına gelir.

- Ankara’dan açık bir mesaj vermek istiyorum: Biz bir Avrupa halkıyız. Kıtanın kaderi hepimizin ortak konusudur ve Türkiye bu konuda elinden gelen her şeyi yapmaya hazırdır.

  • Türkiye daima aileye olumlu katkıda bulunan bir aile mensubu olacaktır.