Başbakan Davutoğlu: İki net talimat verilmiştir

Başbakan Davutoğlu: İki net talimat verilmiştir
Başbakan Davutoğlu: İki net talimat verilmiştir
Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Adalet Sarayı'ndaki rehine olayı ve düzenlenen operasyona ilişkin açıklama yaptı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Adalet Sarayı'ndaki operasyona ilişkin düzenlediği basın toplantısında, "Olayın olması sonrasında güvenlik görevlilerimiz iki net talimat verilmiştir. İlk talimat savcımız sağ sağlim kurtulması yönündeydi ancak silah seslerinin duyulmasının ardından verilen talimat ile operasyon başlatılmıştır. Savcımız ilk etapta yaralı olarak kurtarılmıştır" dedi.

Davutoğlu'nun açıklamalarının önemli satırbaşları şöyle:

Maalesef Savcı Mehmet Selim Kiraz şehit oldu. Değişik hukuk anlayışları içinde olaylara yaklaşırız ancak bu terör eylemi karşısında bütün bu farklılıkları unutup omuz omuza verme vaktidir.

Bütün medyamıza teröre karşı mücadelede çağrıda bulunuyorum. Emniyet görevlilerimize buradan teşekkür ediyorum. Yayın yasağı uygulandı bu benzer durumlarda bütün ülkelerde yapılan bir şeydir. Ve bu kurula uyan bütün medya mensuplarımıza teşekkür ediyorum.

Avukat giysisi içinde silahın içeri sokulması hakkında da ne tür tedbirlerin alınacağı ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Savcımızın ailesine, yargı mensuplarımıza ve tüm Türkiye 'ye başsağlığı diliyorum ve taziyelerimi ifade ediyorum.

Teröristlerin kimlikleri tespit edildi. Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol. Avukatların adliye binalarına girerken x-raylar'den geçmeleri ve bu aramaların uygulanması gerekiyor. Bunun için ne gerekiyorsa bunları yapacağız. Adalet dağıtılan adalet saraylarında muhakkak güvenlik sağlanacak.

GÜVENLİK GÜÇLERİMİZE İKİ TALİMAT VERİLDİ

Olayın olması sonrasında güvenlik görevlilerimiz iki net talimat verilmiştir. İlk talimat savcımız sağ sağlim kurtulması yönündeydi ancak silah seslerinin duyulmasının ardından verilen talimat ile operasyon başlatılmıştır. Savcımız ilk etpata yaralı olarak kurtarılmıştır.

KILIÇDAROĞLU 'NA SERT ELEŞTİRİ

Sayın Kılıçdaroğlu'nun olay olur olmaz attığı tweetler, gerçekten biraz önce zikrettiğim dayanışma ruhuna hiç uygun düşmemiştir. Daha olayın arka planı bilinmeden, olayın gerçek veçhesiyle ilgili herhangi bir işaret fark edilmemişken, Kılıçdaroğlu'nun attığı tweetler maalesef son derece provokatif bir ortamın doğmasına da sebebiyet vermiştir.

ELEKTRİK KESİNTİSİ

Olay olur olmaz Enerji Bakanımız Taner Yıldız'la görüştüm, Türkiye'ye dönmesini istedim. Derhal sorunların çözülmesi için gerekli çalışmaları başlattık. 16,30'ta Türkiye'nin yüzde 85'ine elektrik verildi.

Teknik zaruret nedeniyle kademeli şekilde elektrik verildi. Elektrik arzında hiçbir problem yok.
Gerekli soruşturma , araştırmalar yapılacak, gerekli tedbir alınacak.

Şu an itibariyle Türkiye'nin her yerine elektrik verilmektedir.

 


  http://www.radikal.com.tr/132567513256757

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  savcının vurulması çok şaşırtıcı ve de düşündürücü. - okkes cavus

  eylemcileri İkna etmek için kaç işi gelmiştir. eylemcinin ailesinden birisi var mı idi. berkin elvanın babasının gelmesi yeterlimi idi. bir psikolog getirilmesi neden düşünülmedi. vurulan savcının berkin elvanın davasını araştırmak isteyen bir savcı olduğu söyleniyor, bu eylemcilere anlatıldı mı. eylemcilerle devamlı ikna edici konuşmalar ve sıcak temas kurmaya çalışıldı mı . bu olayda zamanı biraz uzatmaya çalışıldı mı. bu soruların hepsi denendi mi bilmiyoruz ama, operasyon çok başarısız ve kanlı bir hüsran olmuştur. başka ülkelerde günlerce ikna çabası sürerken bizde hemen polisiye operasyonlara baş vurma cihetine gidilmesi olayları çok vahim boyutlara götürüyor. olay çok vahim bütün temennimiz böyle olayların bir daha vuku bulmamasıdır bu bir başarısızlıktır .....

  İKİ NET TALİMAT - m.rozbilen

  Sayın Başbakan iki net talimat verildiğini söylüyor. Nedir bu talimatlar? Sözüm ona savcıyı sağ kurtarıp teröristlerin öldürülmesi talimatıdır. Biz de inandık. Talimat, bana göre Berkin Elvan cinayetini işleyen polis'in yargılanmaması uğruna savcı da feda edilmiştir. Adalet teşkilatı dahil artık hiç bir kamu görevlisinin devlet memuru olduklarına inanmıyorum. Hepsi Recep Tayyip Erdoğan'ın memuru. Zira ona rağmen kimin haddine aksi karar vermek, kanunları uygulamak. Aksi halde Berkin Elvan ve benzeri olayların failleri bu güne kadar tesbit edilip yargılama bitirilmiş olmalıydı. Bir savcı bir polis memurunun hatasına kurban gitmiştir. Olayın terör eylemi olduğuna şüphe yok. Ancak işi savsaklayarak, korumaya çalışarak ve yargılamanın önüne geçmeye çalışarak bu raddeye getirenler suça ortaktırlar.

  Teşekkür - user400931

  Üç kişi ölmüş, emniyet güçlerine teşekkür ediyor, neden? .

  - user439201

  Ulkenin 12 yilda geldigi duruma bak. Yesyeni turkiye eskisinden daha beter

  Harcanan bir Savcı - vesileabla

  Kendiniz bir ordu korumalarla dolaşır'iken Savcıyı korumasızmı bıraktınız bu Savcının katili sizlersiniz Adliye sarayı gibi bir yere silahları ile rahat bir şekilde nasıl girmiş olabilirler çok düşündürücü Savcının Adaletli çalışması suç işleyen Polislere ulaşması iktidarın işine gelmemiş olmalı'ki savcıya sözlerini geciremayınce susturma kararı alınmış olmalı Bu Ülkede dürüst çalışanları maalesef yaşamıyorla buna kesin inandım

  İkisinden biri yalan söylüyor - user386926

  Başbakan yüzlerine gözlerine bulaştırdıkları operasyonu başarılıymış gibi göstermek için "savcıyı yaralı kurtardık" diyor. Oysa başhekim "Savcı bize geldiğinde ölmüştü, geri getirmeye çalıştık ama olmadı." diyor. İkisinden biri yalan söylüyor. Elektrik meselesiyse düpedüz 7 Haziran provası.

  Hukuk devletinde kusursuz mesuliyet - bizeke

  Elektrik kesimesinden terör olayı dışında gerek maddi ve gerekse de manevi zarar gören vatandaşlar Zararlarının tazmini için hiç kusurları olmasa dahi Enerji Bakanlığına dava açma hakları vardır.