Başbakan Davutoğlu: İki net talimat verilmiştir

Başbakan Davutoğlu: İki net talimat verilmiştir
Başbakan Davutoğlu: İki net talimat verilmiştir
Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Adalet Sarayı'ndaki rehine olayı ve düzenlenen operasyona ilişkin açıklama yaptı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Adalet Sarayı'ndaki operasyona ilişkin düzenlediği basın toplantısında, "Olayın olması sonrasında güvenlik görevlilerimiz iki net talimat verilmiştir. İlk talimat savcımız sağ sağlim kurtulması yönündeydi ancak silah seslerinin duyulmasının ardından verilen talimat ile operasyon başlatılmıştır. Savcımız ilk etapta yaralı olarak kurtarılmıştır" dedi.

Davutoğlu'nun açıklamalarının önemli satırbaşları şöyle:

Maalesef Savcı Mehmet Selim Kiraz şehit oldu. Değişik hukuk anlayışları içinde olaylara yaklaşırız ancak bu terör eylemi karşısında bütün bu farklılıkları unutup omuz omuza verme vaktidir.

Bütün medyamıza teröre karşı mücadelede çağrıda bulunuyorum. Emniyet görevlilerimize buradan teşekkür ediyorum. Yayın yasağı uygulandı bu benzer durumlarda bütün ülkelerde yapılan bir şeydir. Ve bu kurula uyan bütün medya mensuplarımıza teşekkür ediyorum.

Avukat giysisi içinde silahın içeri sokulması hakkında da ne tür tedbirlerin alınacağı ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Savcımızın ailesine, yargı mensuplarımıza ve tüm Türkiye 'ye başsağlığı diliyorum ve taziyelerimi ifade ediyorum.

Teröristlerin kimlikleri tespit edildi. Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol. Avukatların adliye binalarına girerken x-raylar'den geçmeleri ve bu aramaların uygulanması gerekiyor. Bunun için ne gerekiyorsa bunları yapacağız. Adalet dağıtılan adalet saraylarında muhakkak güvenlik sağlanacak.

GÜVENLİK GÜÇLERİMİZE İKİ TALİMAT VERİLDİ

Olayın olması sonrasında güvenlik görevlilerimiz iki net talimat verilmiştir. İlk talimat savcımız sağ sağlim kurtulması yönündeydi ancak silah seslerinin duyulmasının ardından verilen talimat ile operasyon başlatılmıştır. Savcımız ilk etpata yaralı olarak kurtarılmıştır.

KILIÇDAROĞLU 'NA SERT ELEŞTİRİ

Sayın Kılıçdaroğlu'nun olay olur olmaz attığı tweetler, gerçekten biraz önce zikrettiğim dayanışma ruhuna hiç uygun düşmemiştir. Daha olayın arka planı bilinmeden, olayın gerçek veçhesiyle ilgili herhangi bir işaret fark edilmemişken, Kılıçdaroğlu'nun attığı tweetler maalesef son derece provokatif bir ortamın doğmasına da sebebiyet vermiştir.

ELEKTRİK KESİNTİSİ

Olay olur olmaz Enerji Bakanımız Taner Yıldız'la görüştüm, Türkiye'ye dönmesini istedim. Derhal sorunların çözülmesi için gerekli çalışmaları başlattık. 16,30'ta Türkiye'nin yüzde 85'ine elektrik verildi.

Teknik zaruret nedeniyle kademeli şekilde elektrik verildi. Elektrik arzında hiçbir problem yok.
Gerekli soruşturma , araştırmalar yapılacak, gerekli tedbir alınacak.

Şu an itibariyle Türkiye'nin her yerine elektrik verilmektedir.